| Źródło: Katowice Dla Was;fot: pixabay

Skomentuj jako pierwszy!

Te leki mogą zaszkodzić [LISTA]

Tylko w ciągu października i września Główny Inspektorat Farmaceutyczny kazał wycofać z aptek aż 12 produktów leczniczych. Niektóre były ze sobą przemieszane (w nie swoich opakowaniach). W innych stwierdzono zanieczyszczenia, w tym również zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Jeszcze inne przestawały działać przed upływem terminu ważności. Podajemy, o które produkty chodzi.

Na liście znalazły się środki opatrunkowe, roztwory czy tabletki. A wśród nich są tak popularne, jak witamina B lub biseptol.


Oto ich lista: 

Biseptol 480, koncentrat do sporządzania roztworu. Jedna seria. Stwierdzono zanieczyszczenie.

SIMVACARD 10; ENDIEX; ZOXON 2; Chlorprothixen Zentiva. Po jednej serii każdego z nich. Nastąpiło wzajemne przemieszanie tych produktów - znalazły się w nie swoich opakowaniach. Do tego zdarzenia doszło poza granicami Polski, w Czechach. 

ATRAM 6,25; ATRAM 12,5. Po jednej serii każdego z nich. Nastąpiło ryzyko, że zamiast tego leku w opakowaniach znalazł się inny preparat - neurol. Do pomylenia produktów doszło poza granicami Polski, w Czechach. 

Tampony do dezynfekcji i oczyszczania skóry Chlorheksydyny Diglukonian Sage. Dwie serie. Stwierdzono, że były zanieczyszczone biologicznie.

Quinax. Okazało się bowiem, że w miarę upływu czasu stężenie substancji czynnej obniża się. Tu GIF aż dwa razy wydawał decyzje o wycofaniu leku z obrotu. Chodziło o wiele serii produktu. 

Plaster Lisvy. Wycofanie ze sprzedaży dotyczy 7 serii produktu. Nastąpiło ze względu na stwierdzenie niewłaściwej jakości plastrów.

Witamina B (Vitaminum B compostium Teva). Chodzi o dwie serie produktu. Decyzja została podjęta na skutek niezgodnej ze specyfikacją ilości witaminy B6.

Aerozol do nosa Polcrom 2%. Cztery serie. W tym wypadku przyczyną wycofania były przypadki rozhermetyzowania się opakowania.

Publikacja:

Napisz komentarz

Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj
Jak chcesz się przedstawić?