Skomentuj jako pierwszy!

Omar Souleyman - koncert

Data wydarzenia: 14.05.2016 20:00 - 14.05.2016 22:00
Miejsce wydarzenia: Gdański Teatr Szekspirowski



Omar Souleyman | koncert

Bahdeni Nami to jak dotąd najbardziej osobisty album Omara Suleymana.

W drugim studyjnym albumie Syleyman wraca do współpracy ze swoim ulubionym Ahmadem Alsamerem, tym razem nie tylko poetą, który stworzył słowa do jego przebojów jeszcze sprzed zachodnich czasów: Kaset Hanzel, Khattaba czy Shift –al Mani. Album nagrano bliżej domu, w Istambule, pojawia się na nim Alsamer, a całość jest pełna klaskania i okrzyków zachęty, wybuchają tu fajerwerki sazu, wystąpił w nim też Khaled Youssef. Rizan Sain improwizuje na klawiszach z pełnym oddaniem i mistrzostwem podążając za każdym wyborem Omara Suleymana. Piosenki mówią o przyrzeczeniach wiecznej miłości, ukojeniu serca, oddają jej wolność i proszą ją, by zasnęła na zawsze w jego ramionach – w czterech tanecznych utworach, inicjującym album mawwalu i wyrafinowanych balladach w arabskim stylu.
Po swoim pierwszym albumie studyjnym, Wenu Wenu wyprodukowanym przez FourTet, Omar Suleyman otwiera się na prawdziwych miłośników muzyki, pozwalając im doświadczyć swojego optymalnego brzmienia. Z pokorą wyznaje, że ma wielkie szczęście mieć ich przy sobie i móc ich inspirować.
Kieran Hebden powrócił, by wyprodukować Bahdeni Nami, Modeselktorowi świetnie udały się dwa najszybsze utwory taneczne, Legowelt zremiksował utwór tytułowy, a Cole Alexander z Black Lips podarował nam jedną z najbardziej chwytających za serce ballad.
Omar Suleyman bez znużenia sprowadza swój szalony taniec do kolejnych zakątków Ziemi. Jest dumny z tego, że mógł wystąpić na ostatnim wręczeniu Nagrody Nobla. Omar zaczął budować swoją reputację w Syrii, w regionie Al-Hasaka, przez lata śpiewając i będąc wodzirejem licznych ślubów, urodzin, chrztów czy spotkań korporacyjnych, pojawiał się na wezwania wszystkich mieszkańców regionu – muzułmanów, chrześcijan, Kurdów, Irakijczyków, Syryjczyków i Asyryjczyków. Jego styl zaczął się wyróżniać, kiedy zmienił swoją muzykę i teksty tak, by przemawiały do nich wszystkich. Dzięki wspomnianym przyjęciom powstały setki kaset z nagraniami, które stawały się prezentami i zostały rozpropagowane w całej Syrii, a potem także w innych krajach arabskich. Świat upiera się, by kojarzyć Omara z niekończącą się wojną w Syrii, on jednak chce nieść jedynie miłość.

 


 

Tuż przed koncertem Omara Souleymana na scenie pojawi się Snowid. Jego muzykę można określić jako pagan disco, pełne elektronicznych dźwięków i tanecznych rytmów. A wszystko to inspirowane folklorem i tekstami o tematyce fantasy.

Jako support zagra również amerykański MONO/POLY oraz Ceephax Acid Crew, czyli młodszy brat Squarepushera.

 

W sobotę 14 maja, 19:00 zapraszamy na wykład dr Fuada Jomma pt. Rola mniejszości religijnych i etnicznych w podsycaniu konfliktu syryjskiego.

 

Dr Fuad Jomma z pochodzenia Kurd z Syrii, ukończył studia magisterskie – politologię, na Wydziale Nauk Społecznych w Gdańsku w 1994 roku. Pracę magisterską Swoistość narodu kurdyjskiego na tle Bliskiego Wschodu napisał pod kierunkiem prof. dr hab. A. Chodubskiego. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie politologii uzyskał w 2000 roku, na Wydziale Nauk Społecznych w Gdańsku. Rozprawę doktorską na temat Aktywności politycznej i społecznej diaspory kurdyjskiej napisał pod kierunkiem prof. dr hab. A. Chodubskiego. Recenzentami pracy doktorskiej byli prof. dr hab. S. Wykrętowicz oraz prof. dr hab. M. J. Malinowski.

Dr Fuad Jomma prowadzi badania naukowe nad problematyką tożsamości politycznej i społeczno – kulturowej Bliskiego Wschodu. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Szczecińskim w Instytucie Politologii i Europeistyki.