Negatywne komentarze na portalach społecznościowych, serwisach informacyjnych, jak i również pozostałych witrynach, mogą niedługo być ograniczone nowymi ustaleniami, które są cały czas opracowywane przez Komisję Europejską.

Nowe rozporządzenie zostało już zaakceptowane przez takie firmy jak Microsoft, Facebook, czy też Google. Obiecali oni, że jeśli tylko pojawi się taka konieczność, w ciągu 24 godzin od chwili zgłoszenia dotyczącego mowy nienawiści, negatywny komentarz zostanie usunięty.

Oprócz reakcji na negatywne komentarze, firmy zobligowały się do promowania wiadomości, które będą przeciwstawiać się mowie nienawiści, która dotyczy przede wszystkim ostatnich wydarzeń w Brukseli, jak i również kryzysu imigracyjnego.

Walka z mową nienawiści, która coraz bardziej rozprzestrzenia się w Internecie, jest jak najbardziej potrzebna. Ponieważ jej autorzy w chwili obecnej czują się bezkarni. Natomiast Internet staje się źródłem słownej przemocy, a także rasizmu.

Należy zatem przygotować się na cenzurowanie niewybrednych treści na temat uchodźców, lub innych komentarzy dotyczących wydarzeń związanych z atakami terrorystycznymi. Nie wiadomo jednak, czy tylko na takim oponowaniu mowy nienawiści się skończy, czy zostaną użyte jeszcze inne środki obronne.