Wiele osób, które przechodzą na zdrowe odżywianie i dbają o sylwetkę, rezygnuje z pizzy. Traktowana jako jedzenie fastfoodowe i kojarzona z wysoką kalorycznością, u osób odchudzających się zawsze jest skazana na niełaskę. Ale czy faktycznie tuczy? Sprawdzamy.


Co byś powiedział(a), gdyby okazało się, że podczas diety można niemal bezkarnie objadać się pizzą? Okazuje się, że to wcale nie jest żart – nic nie stoi na przeszkodzie, by od czasu do czasu pozwolić sobie na ten włoski przysmak. Zanim jednak zamówisz danie w jednym z lokali, np. w  Pepe Pizza w Gdańsku, musisz wiedzieć, na jaką pizzę się zdecydować. Nie jest to bowiem tak oczywisty wybór...


Pizza jest tucząca?

Wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że pizza tuczy. Owszem, spożywanie jej w nadmiernych ilościach może niekorzystnie wpłynąć na wygląd sylwetki. Jednak tak samo będzie w przypadku każdego innego dania – niezależnie od tego, czy jesz dużą porcję ryżu z kurczakiem, czy sporą ilość ziemniaków z kotletem mielonym. Dzieje się tak, ponieważ istotną rolę odgrywa nie tylko rodzaj wykorzystanych produktów, ale przede wszystkim wartość energetyczna dostarczana w posiłku.


Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić na przykład jedzenie serwowane w Pepe Pizza w Gdańsku. Najważniejsze jest jednak to, by zwrócić uwagę na kaloryczność poszczególnych jej wariantów. Warto mieć świadomość, że wartość energetyczna tego dania zależy od wybranych dodatków.


I tak:

  • margherita dostarcza ok. 220 kcal,
  • capricciosa to ok. 250 kcal,
  • hawajska dostarcza ok. 230 kcal,
  • peperoni to aż 420 kcal,
  • quattro formaggi dostarcza ok. 400 kcal.
Wybór odpowiedniego rodzaju pizzy pozwoli Ci cieszyć się jej wyjątkowym smakiem – także wtedy, gdy jesteś na diecie.

Jak „odchudzić” pizzę?

Jeżeli dbasz o sylwetkę, ale masz nieodpartą chęć sięgnięcia po kawałek pizzy – zrób to. Zanim jednak zaczniesz delektować się każdym kęsem, „odchudź” ją. Gdy zmniejszysz kaloryczność pizzy, po jej zjedzeniu nie będą Cię męczyć wyrzuty sumienia.


Aby pizza nie była tucząca:
  • wybierz wersję na cienkim spodzie zamiast na grubym cieście;
  • zdecyduj się na pizzę w wariancie wegetariańskim – warzywa są bowiem dużo mniej kaloryczne niż kiełbasa czy boczek;
  • unikaj dodatkowych sosów – szczególnie czosnkowego na bazie majonezu;
  • zrezygnuj z podwójnej porcji sera;
  • zrezygnuj z pizzy z ukrytym w rantach serem.


Pamiętaj również, że liczy się ilość. Jeżeli chcesz, aby pizza pozostała bez wpływu na Twoją sylwetkę, ogranicz się do 2-3 kawałków. Nie przesadzaj także z częstotliwością zamawiania tego dania – co za dużo, to nie zdrowo, nawet jeśli wybierasz pizzę w najbardziej dietetycznym wariancie.