Dzisiaj 22 lutego 2017 r. pacjenci ze szpitala św. Wojciecha w Gdańsku poddanych będzie nowatorskiej metodzie wszczepienia implantu żelowego.Operacja jaskry tego typu metodą jest mało inwazyjnym oddziaływaniem na ludzkie oko. Polega ona na wszczepieniu do oka implantu żelowego XEN.
Aby lekarze mogli wykonać tą prekursorską operację potrzebne jest specjalistyczne szkolenie teoretyczne jak i praktyczne - na sztucznych gałkach ocznych, pod okiem specjalistów z Wielkiej Brytanii i Polski.

Jaskra
Jaskra jest chorobą uszkodzenia nerwu wzrokowego. Nerw ten wysyła sygnały do ​​mózgu, które są przekształcone w obrazy, które widzisz. Nieleczona jaskra powoduje powolną utratę wzroku.

Aby zrozumieć jaskrę warto dowiedzieć się co dzieje się w zdrowym oku. W zdrowym oku ilość płynu wykonanego w oku jest równa ilości płynu, który wypływa na zewnątrz oka. W ten sposób powstaje normalny nacisk. W przypadku oka z jaskrą występuje nagromadzenie płynu. Powodem mogą być zanieczyszczenia które powodują zator w szlaku opływowym gałki ocznej (gdzie zwykle odprowadzany jest płyn z oka). Wynikiem tego jest wzrost ciśnienia w oku powyżej normalnego poziomu, który uszkadza nerw wzrokowy.

Xen Gel Stent jest nowym sposobem leczenia jaskry. Xen Gel Stent jest umieszczany w oku po to aby stworzyć stałą ścieżkę odpływu i zmniejszyć ilość płynu w oku. Pomaga to przywrócić ciśnienie w oku do normalnego poziomu.

Jest to bardzo mała rura wykonana z miękkiego, lecz stałego materiału żelatynowego. Implant ma 6 mm długości i jest prawie tak cienki jak nić ludzkiego włosa.

Procedura XEN Gel Stent jest prostsza i mniej inwazyjne niż w innych podobnych metod leczenia jaskry.

XEN Gel Stent jest urządzeniem badanym w Stanach Zjednoczonych i został zatwierdzony do użytku w Europie.