gdansk.dlawas.info » Katalog firm » Rozrywka, kultura » Koncertowe

ID firmy: 2635

Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego/ Teatr Otwarty

Teatr Otwarty w Gdańsku jest teatrem autorskim Dariusza Wójcika, aktora, śpiewaka, scenarzysty, reżysera i znanego na Wybrzeżu animatora kultury.
W ramach swojej bogatej działalności Teatr zajmuje się organizacją i realizacją spektakli muzycznych, spektakli poetycko-muzycznych, koncertów, koncertów inscenizowanych, widowisk, festiwali muzyki klasycznej z kręgu wielokulturowego.

Zajmuje się ponadto organizacją komercyjnych koncertów i muzycznych widowisk teatralnych o różnej tematyce m.in. opera, operetka, musical, pieśni neapolitańskie, muzyka patriotyczna, muzyka folkowa (rosyjska, żydowska, polska), kolędy, muzyka sakralna oraz oratoryjno - kantatowa.

Misja

Misją Teatru Otwartego działającego nieprzerwanie od 1996 jest tworzenie tradycji muzycznych i ich kultywowanie. Piękną tradycją stały się spotkania z kulturą polską (m.in. recitale pieśniarskie, prezentacja oper St. Moniuszki, wieczory pieśniarsko - poetyckie i z muzyką patriotyczną), z kulturą żydowską (recitale pieśniarskie i widowiska muzyczno - baletowe), z kulturą włoską (m.in. prezentacja oper Pucciniego, Donizettiego, Verdiego), z kulturą francuską (m.in. zetknięcie się z legendami muzyki francuskiej, Nadią i Lili Boulanger), z kulturą węgierską (koncerty muzyki folkowej i klasycznej), z kulturą niemiecką (m.in. recitale wokalne, organowe, prezentacja pieśni i oper romantycznych) i z kulturą austriacką ( prezentacja twórczość klasyków wiedeńskich, przedstawicieli dynastii Straussów, przedstawicieli dodekafonii w muzyce - Weberna, Berga, Schoenberga).

Ważnym elementem działalności Teatru Otwartego jest dbałość o młodych artystów!

W roku 2005 w ramach sopockiego Międzynarodowego Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych", został wdrożony w życie cykl zatytułowany "Promocja młodych", kontynuowany w ramach innych, cyklicznych projektów Teatru Otwartego.
Wielką orędowniczką naszych artystycznych poczynań była Legenda Polskiej Wokalistyki Maria Fołtyn, która patronowała sopockiemu festiwalowi i uczestniczyła w jego koncertach!
W mediach publicznych podkreśla rangę i znaczenie festiwalu mówiąc...jest to unikatowe, jedyne tego typu zjawisko kulturalne w Polsce, jedyny festiwal o tak szerokim spektrum, prezentujący różne epoki i style w muzyce nie wykraczając poza "granice dobrego smaku".
Od roku 2012 festiwal nosi imię Marii Fołtyn, artystki wielce zasłużonej dla kultury polskiej, znanej propagatorki muzyki Stanisława Moniuszki w świecie.
Teatr Otwarty działa z powodzeniem niezmiennie od ponad 20 lat.
W 2011 roku Teatr Otwarty świętował Jubileusz 15.lecia działalności. Z tej okazji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski uhonorował Teatr Otwarty specjalnym wyróżnieniem, przyznając mu dyplom „za szczególne zasługi w tworzeniu tradycji muzycznych i ich upowszechnianiu”.