Mogło skończyć się tragicznie - amputacją nóg a nawet śmiercią. Straż Miejska i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku uratowali 60-letniego mężczyznę, który od miesięcy koczował na ulicy przy „Zielonym Rynku” w Gdańsku-Przymorzu.

Mężczyznę od wielu miesięcy można było spotkać w sąsiedztwie „Zielonego Rynku” na Przymorzu - mówi Wojciech Siółkowski, inspektor ds. komunikacji społecznej Straży Miejskiej w Gdańsku.- Zarówno pracownicy MOPR jak i strażnicy wielokrotnie wyciągali do niego rękę i proponowali pomoc. On jednak za każdym razem stanowczo odmawiał mówiąc, że „nikt mu nie zabroni siedzieć w tym miejscu”.

I miał rację. Strażnicy i przedstawiciele innych służb, nie mogą zmusić bezdomnego do przyjęcia pomocy i przewiezienia go w inne miejsce, chyba że jest zagrożenie życia.

Tak było w tym przypadku

- Na ciele bezdomnego pojawiły się rany, w których bytowały larwy owadów - tłumaczy Siółkowski. - Z ran sączyła się też cuchnąca wydzielina ropna.

Stan zdrowia mężczyzny spowodował, że strażnicy miejscy i pracownicy MOPR zdecydowali się na przewiezienie go do szpitala.

- W takim stanie stwarzał też zagrożenie dla otoczenia - dodaje inspektor ds. komunikacji społecznej Straży Miejskiej w Gdańsku.


Mężczyzna, jak udało nam się ustalić, do Gdańska przyjechał kilka miesięcy temu. Jest znany policji i pracownikom różnych ośrodków pomocy z tułaczego trybu życia i choroby alkoholowej.

- Sytuacja, do której doszło była typowo interwencyjna - mówi Monika Ostrowska, rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - Pracownicy socjalni działu ds. osób bezdomnych MOPR skontaktowali się z pracownikami socjalnymi, którzy pracują w szpitalu i udało się zabezpieczyć mężczyznę.

Lekarze w szpitalu określili stan 60-latka jako ciężki. Usunięto z jego ciała kilkadziesiąt larw owadów i przemyto otwarte rany. Pracownicy socjalni zadbali o nowe ubrania.

Po kilku dniach, mężczyzna wyszedł ze szpitala i trafił do jednej z placówek dla osób bezdomnych, która znajduje się poza Gdańskiem.

- Teraz specjaliści będą robili wszystko, by mężczyzna doszedł do siebie - tłumaczy Ostrowska. - Przygotowany zostanie indywidualny plan działania. Mężczyzny na pewno nie pozostawimy samemu sobie.


Z danych zebranych w lutym 2015 roku wynika, że na Pomorzu było 3370 bezdomnych, w samym Gdańsku ok. 900.

Informacje o osobach bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych można przekazywać do:

 • Działu ds. Osób Bezdomnych MOPR w Gdańsku przy ul. Wolności 16, tel. 58/522 38 40 (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30)
 • Straży Miejskiej w Gdańsku pod numerem telefonu 986 lub do Policji, tel. 997 lub 112.


W Gdańsku od lat zawierana jest umowa między Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie a organizacjami pozarządowymi na świadczenie usług noclegowych dla osób bezdomnych.

Obecnie bezdomni mogą przespać się w 8 miejscach na terenie miasta i w jednym poza jego granicami:

 1. Noclegownia dla mężczyzn Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta ul. Żaglowa 1 w Gdańsku tel. 58 342 13 14
 2. Noclegownia dla mężczyzn Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań” ul. Mostowa 1 w Gdańsku tel. 58 721 50 70
 3. Noclegownia i schronisko dla kobiet Stowarzyszenie Opiekuńczo – Resocjalizacyjne Prometeusz ul. Sucharskiego 1 w Gdańsku tel. 58 721 53 77; 58 721 50 99
 4. Pomorskie Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot, ul. Kochanowskiego 7A w Gdańsku dla kobiet z dziećmi tel. 58 344 21 49
 5. Caritas Archidiecezji Gdańskiej Dom Samotnej Matki w Gdańsku Matemblewie tel. 58 348 03 70 w 41
 6. Schronisko dla mężczyzn Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta ul. Starowiślna 3 w Gdańsku tel. 58 342 26 45
 7. Schronisko dla mężczyzn Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta ul. Przegalińska 135 w Gdańsku tel. 58 308 05 94
 8. Dom dla bezdomnych mężczyzn i kobiet Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta ul. Równa 14 w Gdańsku tel. 58 309 00 18 w. 43
 9. Dom dla bezdomnych mężczyzn i kobiet Stowarzyszenie na Rzecz Bezdomnych Dom Modlitwy Agape w Borowym Młynie i Nowym Stawie (placówka poza terenem Miasta Gdańska – dane dotyczą umowy MOPR w Gdańsku zawartej z organizacją) tel. 55 277 42 88