Prawie 90 milionów złotych na oszczędność i jasność, taka właśnie kwota została przeznaczona na modernizacje oświetlenia w naszym województwie. Modernizacją zostało objęte miasta i 18 gmin w pomorski. Zarząd Województwa Pomorskiego podjął decyzję, która umożliwi wymianę oświetlenia zewnętrznego i oszczędność energii oraz lepsze oświetlenie dróg i chodników w naszym regionie.

Planowany okres wymiany starego oświetlenia na nowe wydajniejsze i ekonomiczniejsze przewidziane jest jeszcze na ten rok. Okres modernizacji oświetlenia  potrwać ma 2 lata. Modernizacją ma być objęte prawie 30 tysięcy punktów świetlnych. Przejście na nową technologię LED będzie miało nie tylko duży wpływ na zmniejszenie wydatków finansowych ale również na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla - 7000 ton rocznie.

Jakie miejscowości obejmie modernizacja:
- Gdańsk
- Sopot
- Wejherowo
- Rumia
- Reda
- Kościerzyna
- Żukowo
- Rzecznica
- Czarna Dąbrówka
- Człuchów
- Czersk
- Dziemiany
- Luzino
- Miastko
- Skarszewy
- Słupsk
- Sztum


Koszt całej inwestycji to prawie 90 milionów złotych, ale 70 milionów złotych pochodzić będzie  z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 


Wnioski na modernizację oświetlenia zostały złożone w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. 


Ostateczne umowy dotyczące modernizacji i finansowania zostaną podpisane 1 marca 2017 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

Zobacz        listę za ile i w jakiej aglomeracji zostanie zmodernizowane oświetleni