Data wydarzenia: 10.06.2016 12:00 - 10.06.2016 16:00
Miejsce wydarzenia: Sopot, Opera Leśna

Rok temu w Ergo Arenie dla Gdańskich Lwiątek wystąpił m.in. sztukmistrz Maciej Pol... Fot. Jerzy Pinkas W piątek 10 czerwca 2016 r. w Operze Leśnej w Sopocie odbędzie się koncert finałowy Akademii Gdańskich Lwiątek. Przed pięciotysięczną publicznością wystąpią laureaci 3. Przeglądu Piosenek „Przedszkolaki Śpiewają o Gdańsku” i Majka Jeżowska.

- Na piosenkach Majki Jeżowskiej wychowaliśmy się wszyscy, także dzieciom jej nazwisko jest doskonale znane. Jednak najważniejsze jest to, że nie każdy artysta sceniczny ma dar nawiązywania bliskiego, ciepłego kontaktu z publicznością, a ona taki dar ma. Dlatego już drugi raz będzie występowała na naszym koncercie finałowym - mówi Andrzej Stelmasiewicz, prezes Fundacji Wspólnota Gdańska, która organizuje koncert finałowy Akademii Gdańskich Lwiątek.

- Pierwszy raz gościliśmy Majkę Jeżowską kilka lat temu. Relacja, którą nawiązuje z kilkutysięczną publicznością jest fantastyczna. To zadziwiające, że jedna osoba na wielkiej scenie potrafi tak ożywić i zaangażować dzieci. Ma energii za 150 osób - podkreśla Stelmasiewicz.

Koncert, którego gwiazdą będzie piosenkarka, jest corocznym ukoronowaniem prowadzonego przez Fundację Wspólnota Gdańska dwóch projektów. Akademia Gdańskich Lwiątek, która działa od ośmiu lat, to projekt edukacji tożsamościowej i kulturalnej, skierowany do dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych z Gdańska i Metropolii Gdańskiej. W ramach Akademii dzieci odwiedzają gdańskie i trójmiejskie muzea oraz placówki kultury. Drugi projekt Fundacji, Gdańska Akademii Przedszkolaków, skierowany jest natomiast do dzieci z klas 0 i przedszkoli. Podzielony został na dwa moduły programowe,: lekcji o Gdańsku w ramach projektu „Młody Gdański Przewodnik” Ewy Kowalskiej z iBedekera, oraz śpiewanie piosenek o Gdańsku zakończone udziałem w Przeglądzie Piosenek.

Młoda widownia była pod dużym wrażeniem tego występu.
Młoda widownia była pod dużym wrażeniem tego występu.                                                                                                                                                                Fot. Jerzy Pinkas

W piątek, 10 czerwca 2016, o godz. 12, w Operze Leśnej w Sopocie poza gwiazdą wieczoru na scenie wystąpią właśnie laureaci 3. Przeglądu Piosenek „Przedszkolaki Śpiewają o Gdańsku”, który odbył się w dniach 11-12 maja 2016 w Stacji Orunia GAK i w Europejskim Centrum Solidarności. Będą to: zespół „Gwarny Dworek” z Przedszkola nr 4, zespół „Bursztynki” z Przedszkola nr 23 oraz zespół z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana „Solaris”. Na widowni zasiądzie prawie 5000 dzieci - „studentów” AGL oraz zaproszeni goście - „studenci” Gdańskiej Akademii Przedszkolaków.

Partnerami Koncertu Finałowego 2016 są: Miasto Sopot, Bałtycka Agencja Artystyczna i Opera Leśna w Sopocie. Koncert jest współfinansowany przez Miasto Gdańsk.