Stolica Pomorza okazała się miastem najbardziej przyjaznym dla mieszkańców, otwartym na biznes i zrównoważonym finansowo. To dzięki tym cechom Gdańsk zdeklasował konkurencję zostawiając w tyle nawet stolicę (3 miejsce). Gdynia natomiast znalazła się zaraz za pierwszą dziesiątką.

Szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Gdańska między innymi za sprawą świetnie rozwiniętego systemu dróg rowerowych, którym nie może pochwalić się żadne inne miasto w Polsce. – Ale stolica Pomorza wyróżnia się nie tylko na rowerowej mapie kraju. Gdańsk zwyciężył w pierwszej edycji rankingu miast tygodnika Wprost, plasując się wysoko w kluczowych kategoriach konkursu. W rankingu premiowane są te ośrodki, które rozwijają się w sposób zrównoważony i zaspokajają różne potrzeby mieszkańców – pisze autor artykułu Cezary Adamczyk.

Jak można przeczytać w dalszej części publikacji, Gdańsk to miasto zdrowe finansowo. Cały czas zwiększa swoje dochody oraz korzysta ze środków z Unii Europejskiej na stałym, kilkunastoprocentowym poziomie. Coraz więcej rejestracji nowych firm oraz niskie bezrobocie również świadczą o dobrej kondycji miasta oraz o wysokim komforcie życia jego mieszkańców.

Gdynia tak samo nie ma się czego wstydzić, bo w rankingu ogólnym zajęła 11. miejsce, a w kategorii „Kondycja finansowa” dziewiąte.  Z kolei Sopot pod względem finansów okazał się najlepszy. Niestety nie znalazł się w pierwszej dwudziestce notowania głównego.

Okazało się także, że wśród polskich metropolii to właśnie Gdańsk odnotowuje najwyższą jakość życia swoich mieszkańców, zajmując 8. miejsce wedle tego kryterium. Natomiast jeśli chodzi o otwartość na biznes, plasuje się w ścisłej czołówce między Krakowem a Warszawą.

Jak się po raz kolejny okazuje, Gdańsk jest miejscem przyjaznym, w którym aż chce się żyć. Poprzednie rankingi zorganizowane przez dziennik Rzeczpospolita oraz Politykę Insight udowodniły, że naprawdę warto tu zamieszkać.

autor: Karina Veltzé