Drewno to synonim luksusu, dobrego gustu, ma niepodważalne walory dekoracyjne, ale jednocześnie jest bardzo nietrwałe i wymagają. Czy warto więc używać go w ogrodzie i domu? Zajrzyj na naszego wpisu, gdzie poznasz zalety i wady drewna.

Drewno jest materiałem, o którym krążą sprzeczne opinie, i właściwie, ile jest osób w dyskusji, tyle jest różnych głosów. Jedni je cenią i nie wyobrażają sobie domu i ogrodu bez, inni unikają jak ognia. Dlaczego opinie na temat naturalnego drewna są tak sprzeczne? W naszym artykule porównujemy i rozważamy czy warto stawiać na naturalność.

Urządzanie domu i ogrodu - zasady

Zanim weźmiemy pod lupę drewno, zastanówmy się, w jaki sposób urządzać nasz dom i ogród.Urządzając własny dom i ogród, bez pomocy architekta, musimy kierować się kilkoma zasadami, które pozwolą nam uzyskać efekt, o jakim marzyliśmy.

Najważniejsza zasada brzmi : ogród musi być przedłużeniem domu. Co to oznacza? Ogród powinien nawiązywać do stylu wnętrza domu, oraz jego elewacji. Poprzez wykorzystanie tych samych kolorów, materiałów, tworzyw, jesteśmy w stanie sprawić, że ogród i dom, będą stanowić jedność. Takie rozwiązanie sprawi, że całość wygląda bardzo stylowa, a wybrany przez nas styl, jest wyrazisty i czytelny.

Poszukując stylu dla naszego ogrodu i domu, powinniśmy nawiązać do otoczenia. Dużo lepiej prezentują się domy i ogrody, które nie ignorują otoczenia. Jeżeli w aranżacji ogrodu i domu widać, że inspiracją było środowisko, to styl nie wydaje się przypadkowy.

Te dwie proste reguły gwarantują nam, że efekt, jaki uzyskamy w naszym otoczeniu, będzie nas satysfakcjonował.


W małym ogrodzie, drewno ujednolica przestrzeń.

Dlaczego warto wybrać naturalne drewno?

Drewno naturalne od zawsze uważało się za tworzywo godne naszej uwagi, już wiele wieków wstecz, było używane w różnych dziedzinach naszego życia - w budownictwie, do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Dziś, pomimo postępu technologicznego, człowiek cały czas korzysta z jego dobrodziejstw. Dlaczego? Co tak niezwykłego jest w drewnie?

Z pewnością warto podkreślić niepodważalne walory dekoracyjne, jakie ma drewno. Ciepła barwa, widoczność słojów, a także nieperfekcyjne, a jednak zachwycające widoczne sęki, czy spękania, czynią przedmioty wykonane z drewna, niepowtarzalnymi.

Drewno może mieć różnorodną barwę, w zależności od jego rodzaju. Dlatego tak łatwo jest znaleźć dokładnie taki kolor drewna, jakiego szukamy. Dodatkowo drewno łatwo jest obrabiać i modyfikować. Za pomocą lakierów, bejc, czy impregnatów, konstrukcjom z drewna możemy nadać pożądany przez nas kolor. Drewniane elementy możemy wykończyć matowo, lub na wysoki połysk, podkreślając jego naturalne walory.

Drewno jest tworzywem bardzo łatwym w obróbce, dlatego tak lubimy z nim pracować. Jest jednym z najłatwiejszych tworzyw, więc często wykorzystujemy je nawet do konstrukcji, które wykonujemy samodzielnie - budując zadaszenie czy wiatę ogrodową. Również myśląc o altanie w ogrodzie, widzimy ją wykonaną z drewna. Drewno jest giętkie, oraz w zależności od gatunku, ma różną twardość, drewno miękkie jest wykorzystywane do wykonania bardziej precyzyjnych i drobnych przedmiotów, jak instrumenty muzyczne, ale też dekoracyjne elementy mebli, natomiast twardsze i odporne na  zarysowania drewno np. dąb, jodła, modrzew, sprawdzą sią jako elegancka drewniana podłoga w salonie, lub też taras, czy elewacja domu.


Podłoga z formie drewnianego parkietu to klasyczne i ponadczasowe rozwiązanie - tu kolor 17th Century White,
ArtCore Studio.pl

Drewno naturalne jest również w różnym stopniu, w zależności od gatunku, bardzo twarde i odporne na mechaniczne czynniki zewnętrzne. Niektóre gatunki naszego rodzimego drewna, jak modrzew, czy gatunki egzotyczne - bambus, teak, mogą być używane w pomieszczeniach o dużej wilgotności - drewniana podłoga w łazience, czy okładzina wanny - czemu nie? Już dziś wiemy, że drewno można wykorzystać również w ten sposób.

W obecnych czasach, kiedy tak dużą uwagę zwracamy na środowisko, i coraz więcej uwagi musimy poświęcać naszym wyborom w trosce o środowisko, naturalnym wydaje się, wybieranie tworzyw, które są dla środowiska przyjazne. Wybierając drewno naturalne, pochodzące z kontrolowanych upraw, których wycinka jest regulowana i legalna, nie wywieramy strat dla środowiska. Naturalne tworzywo jakim jest drewno, w czasie swojej produkcji, nie wydziela do środowiska szkodliwych substancji. Rozkład drewna również nie powoduje powstawania szkodliwych gazów, a jego korozja zachodzi naturalnie, co więcej, drewno rozkładając się, może być przekompostowane, tworząc w ten sposób kompost czy próchnicę, która jak wiadomo, użyźnia glebę.

Drewno jest materiałem, które bardzo często jest wykorzystywane w recyklingu - modny od kilku lat trend, wykorzystania palet przemysłowych, pokazuje, jak wiele przedmiotów można z nich wykonać.

Naturalność drewna ma pozytywny wpływ na nasze otoczenie - udowodniono, że powietrze w pomieszczeniach, gdzie położono drewnianą podłogę było wysycone korzystnymi dla zdrowia olejkami, a także miało większą wilgotność, oraz było oczyszczone ze szkodliwych substancji.


Trwałe drewno bambusowe zastosowano do produkcji mebli ogrodowych - sklep Ogrodolandia.pl, meble Leaf.

Warto też pamiętać, że drewno jest przyjazne dla naszego ciała - jest miłe w dotyku, a dodatkowo w upalne dni nie nagrzewa się tak, jak płytki, natomiast w  chłodniejsze, nie ziębi, jak inne sztuczne tworzywa.

Jakie wady ma drewno?

Dlaczego więc, pomimo tylu zalet, wciąż wahamy się z zakupem drewnianych podłóg, mebli, czy wyposażenia ogrodowego?

Największą wadą , jaką można wytknąć drewnu, jest fakt, że wiele gatunków, aby uchronić je przed korozją, musi być impregnowanych. Zwłaszcza nasze rodzime i najczęściej wykorzystywane - drewno sosnowe, świerkowe, bez impregnacji, nie przetrwa długo, zwłaszcza na zewnątrz.

Dodatkowo drewniane podłogi czy meble, muszą być raz na jakiś czas odmalowywanie. Podłoga z drewna musi być cyklinowana, a następnie lakierowana kilkoma warstwami lakieru - jest to proces pracochłonny i kosztowny.


Domek ogrodowy Jaskier, wykonany z drewna sosnowego - sklep
Ogrodolandia.pl

Kolejna wada drewnianych konstrukcji, to ich cena (mowa tu o drewnie trwalszym jak dąb, jodła, modrzew czy gatunki egzotyczne). Wysoka cena, jaką trzeba zainwestować na początku, zniechęca często i powoduje, że decydujemy się na zamienniki.

Drewno jako tworzywo naturalne, a także atrakcyjne i kosztowne, stało się symbolem luksusu, dobrego gustu i elegancji. Ten kto decyduje się na drewno w swoim otoczeniu, robi to świadomie. Pomimo dostępności wielu sztucznych zamienników i imitacji drewna,ono cały czas jest popularne i chętnie wybierane.