Bank Żywności w Trójmieście udowadnia, że pomaganie może być fajne, a nawet… pyszne. Jedząc potrawy oznaczone jako „Dobre na Bank” mieszkańcy Gdańska mogą pomóc najbardziej potrzebującym.Trwa akcja "Bank Dobrych Miejsc"

CELE AKCJI: 

- promowanie niemarnowania jedzenia wśród punktów gastronomicznych i ich klientów, 
- promowanie odpowiedzialnego społecznie biznesu, 
- wsparcie rewitalizacji społecznej Wrzeszcza,
- wspieranie realizacji misji Banku Żywności w Trójmieście.  

NA CZYM POLEGA AKCJA?

Punkty gastronomiczne biorące udział w akcji wybrały ze swojego menu jeden produkt oznaczony jako Dobry na Bank. Część z dochodu ze sprzedaży tego dania trafi do Banku Żywności w Trójmieście. Dzięki nim będziemy w stanie odbierać większe ilości żywności od producentów, dystrybutorów oraz rolników i pomożemy większej liczbie potrzebujących.

Co roku w Polsce marnuje się ponad 30 % wyprodukowanej żywności, co daje 9 milionów ton jedzenia. Bank Żywności w Trójmieście walczy z problemem marnotrawstwa i jednocześnie wspiera potrzebujących. „Od początku 2016 roku uratowaliśmy ponad 1200 ton żywności. Teraz do współpracy przy realizacji naszej misji zapraszamy punkty gastronomiczne Wrzeszcza i mieszkańców Gdańska” – informuje Anna Kobiela-Kanaan, Dyrektor Banku Żywności w Trójmieście.

Punkty gastronomiczne, które decydują się dołączyć do Banku Dobrych Miejsc zobowiązują się tym samym, iż dołożą wszelkich starań w zakresie zapobiegania marnowaniu żywności w swoim punkcie gastronomicznym. Dodatkowo sprzedając produkty oznaczone jako Dobre na Bank pomagają zebrać środki, dzięki którym Bank Żywności w Trójmieście będzie w stanie pomóc większej ilości potrzebujących.

„Taka pomoc jest znacznie bardziej efektywna niż np. kupienie bezdomnemu bułki. Pozyskujemy żywność z krótkimi terminami przydatności do spożycia od producentów, dystrybutorów i rolników. Za żywność nie płacimy nic. Nasze główne koszty związane są z transportem, magazynowaniem i obsługą dystrybucji, ale nigdy nie przekraczają 10% rynkowej wartości żywności. Oznacza to, że przekazując tylko 30 zł darowizny na Bank Żywności możemy zapewnić jednej osobie żywność na cały miesiąc. Wielu z nas jest w stanie taką kwotę wydać na jeden obiad na mieście” – mówi Anna Kobiela-Kanaan.

Teraz można jednak jeść na mieście bez wyrzutów sumienia.

Zamawiając potrawy
Dobre na Bank w takich miejscach jak:

- Avocado vegan bistro,
- Pomieszalnia, 
- NUMERO1 pizza & pasta
- Fukafe

można pomóc w zapewnieniu żywności dla najbiedniejszych mieszkańców miasta i jednocześnie wspierać ekologiczną ideę niemarnowania żywności. O lokalach przyłączających się do kampanii organizatorzy informują na bieżąco na stronie internetowej
www.dobrenabank.pl oraz na Facebooku i Instagramie Banku Żywności w Trójmieście.

„To pierwsza taka akcja w Polsce. Wielu mieszkańców Gdańska bardzo pozytywnie odbiera tą inicjatywę. Pomysłodawcy liczą, że zainteresowanie zarówno punktów gastronomicznych, jak i samych mieszkańców będzie rosło z każdym dniem”.

Bank Żywności w Trójmieście jest organizacją pozarządową, wyspecjalizowaną w  pozyskiwaniu, transportowaniu i dystrybucji produktów żywnościowych, które trafiają do lokalnych organizacji dobroczynnych i placówek pomocy społecznej.

Banki Żywności w Polsce systematycznie przekazują żywność ponad 3500 organizacjom charytatywnym, za pośrednictwem których trafia ona do ponad 150 000 potrzebujących. Pomoc trafia przede wszystkim do osób samotnie wychowujących dzieci, rodzin wielodzietnych, osób bezdomnych, bezrobotnych, starszych i niepełnosprawnych.