14 sierpnia na torze przy ul. Długie Ogrody w Gdańsku rywalizować będzie 16 żużlowców, spośród których pięciu zdobyło łącznie 10 tytułów indywidualnego mistrza świata! Stawką będzie zwycięstwo w turnieju PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. W sprzedaży są już bilety.

Turniej rozgrywany będzie po raz trzeci. Poprzednie edycje odbyły się w Tarnowie i Lesznie. Niespodzianką jest miejsce tegorocznej edycji: Gdańsk, który nie ma swojego zespołu w ekstraklasie.

- Uważamy, że Trójmiasto jest doskonałym miejscem do rozegrania takich zawodów a okres wakacyjny będzie sprzyjał promocji żużla nad Bałtykiem i to w najlepszym możliwym wydaniu - mówi Wojciech Stępniewski, prezes zarządu Ekstraligi Żużlowej sp. z o.o., jeden z organizatorów. - PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi w Gdańsku to świetna okazja dla kibiców, aby połączyć swój wakacyjny wypoczynek z kibicowaniem najlepszym żużlowcom na świecie

Zgodnie z regulaminem PGE IMME po 10 kolejkach rozgrywek najlepszej ligi żużlowej na świecie - PGE Ekstraligi - 15 najlepszych zawodników w kolejności pod względem średniej na jeden wyścig zostało zakwalifikowanych do turnieju PGE IMME. 

Na razie znamy nazwiska 15 zawodników. Wśród nich jest pięciu indywidualnych mistrzów świata: Amerykanin Greg Hancock (1997, 2011, 2014), Duńczyk Nicky Pedersen (2003, 2007, 2008), Tai Woffinden z Wielkiej Brytanii (2013, 2015), Australijczyk Chris Holder (2012) oraz Tomasz Gollob (2010).

Na liście startowej są:

 1. Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów)
 2. Tai Woffinden (Betard Sparta Wrocław)
 3. Janusz Kołodziej (Unia Tarnów)
 4. Grigorij Łaguta (ROW Rybnik)
 5. Krzysztof Kasprzak (Stal Gorzów)
 6. Vaclav Milik (Betard Sparta Wrocław)
 7. Chris Holder (Get Well Toruń)
 8. Piotr Protasiewicz (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra)
 9. Patryk Dudek (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra)
 10. Greg Hancock (Get Well Toruń)
 11. Nicki Pedersen (Fogo Unia Leszno)
 12. Niels Kristian Iversen (Stal Gorzów)
 13. Grzegorz Zengota (Fogo Unia Leszno)
 14. Przemysław Pawlicki (Stal Gorzów)
 15. Tomasz Gollob (MRGARDEN GKM Grudziądz)

Nieznane pozostaje nazwisko 16 jeźdźca, któremu organizatorzy przyznają „dziką kartę". Tego poznamy pod koniec lipca. 

- Żużlowcy, zgodnie z regulaminem, nie mogą odmówić startu w zawodach - zaznacza Maciej Polny, były prezes gdańskiego Wybrzeża i działacz Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

- Znam te zawody doskonale, bo w zeszłym roku jeździłem w Lesznie i bardzo mi się podobało. Ale nie chcę przewidywać co wydarzy się na torze w Gdańsku. Tam wszyscy będą w roli faworytów - mówi Zmarzik. - Już teraz bardzo serdecznie zapraszam wszystkich kibiców na ten turniej. Sierpień to idealny czas, aby pojawić się nad morzem i przy okazji obejrzeć dobry żużel.

Zawody rozgrywane są według takiego samego regulaminu, co turnieje Grand Prix. Po rozegraniu 20 wyścigów odbędą się dwa wyścigi półfinałowe i finał. W dotychczasowych turniejach wygrywali tylko Rosjanie: Emil Sajfutdinov w 2014 roku w Tarnowie oraz Grigorij Łaguta przed rokiem w Lesznie.


Bilety w sprzedaży

Znamy już ceny biletów na to wydarzenie.

 • trybuna honorowa: 50 zł w przedsprzedaży do 7 sierpnia, 60 zł po 7 sierpnia
 • normalny: 25 zł w przedsprzedaży do 7 sierpnia, 35 zł po 7 sierpnia
 • dzieci do 12 roku życia: wejście na program zawodów (15 zł)
 • dzieci do 12 roku życia: wejście za darmo

Bilety dostępne są na stronach internetowych kibicfanshop.pl i speedway-shop.pl oraz w salonach Empik i STS w całej Polsce, w punktach kibicfanshop.pl w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku i Centrum Riviera w Gdyni, sklepie firmowym Kibic Fan Shop przy ul. Marynarki Polskiej 98 w Gdańsku, na stadionie żużlowym w Gdańsku w specjalnym punkcie przy bramie głównej przed meczami Renault Zdunek Wybrzeża Gdańsk.