Data wydarzenia: 15.05.2016 15:00 - 15.05.2016 20:00
Miejsce wydarzenia: Gdańsk ul. Żaglowa

Przed rokiem, w pierwszej edycji PZU Maratonu, na starcie stanęło blisko 1900 biegaczy. W tym roku będzie ich ponad 2 tysiące Fot. MOSiR 4000 kg bananów, 544 wolontariuszy i 18 750 litrów wody! To tylko część imponujących organizacyjnych statystyk 2. PZU Gdańsk Maraton. To będą niezapomniane 42 kilometry i 195 metrów dla zawodników i świetna zabawa dla kibiców. Niech wszyscy się dowiedzą, że Gdańsk w niedzielę, 15 maja, stanie się biegową stolicą Polski

PZU Gdańsk Maraton to druga edycja biegu na królewskim dystansie poprowadzona ulicami Gdańska. W ubiegłym roku na starcie pojawiło się blisko 1,9 tys. osób.

W tym roku do pokonania 42 kilometrów i 195 metrów wyruszy 2012 biegaczy z Polski i zagranicy, wśród nich z Ukrainy, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Najwięcej na trasie będzie oczywiście gdańszczan, województwo pomorskie reprezentować będą mieszkańcy Gdyni, Wejherowa, Rumi czy Sopotu. W biegu wezmą udział także zawodnicy z Warszawy, Bydgoszczy, Torunia, Łodzi, Krakowa i Częstochowy.

 

Historyczna trasa biegu

Trasa 2. PZU Gdańsk Maraton wiedzie przez najbardziej charakterystyczne miejsca w Gdańsku.

Biegacze będą mieli okazję przebiec przez murawę Stadionu Energa Gdańsk, na którym mecze ligowe rozgrywa Lechia, następnie przez Europejskie Centrum Solidarności i historyczną bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. Później pokonają jedną z najpiękniejszych ulic naszego miasta - Długą i na Długim Targu pozdrowią Neptuna. Dalej, trasa wiedzie przez, na co dzień, zakorkowane centrum - czyli al. Zwycięstwa i Grunwaldzką. Potem na biegaczy czeka orzeźwiająca morska bryza i zacieniony Park im. Ronalda Reagana w Jelitkowie. Na koniec pozostaną do pokonania długie i czarne ulice Uczniowska i Marynarki Polskiej. Całość zwieńczy wbiegnięcie do hali Amber Expo.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w informatorze, który otrzyma każdy uczestnik biegu zachęca startujących do podziwiania uroków miasta.

- To ważne wydarzenia dla Gdańska i mam nadzieje, że również dla was. Start w maratonie to olbrzymia wyzwanie - pisze prezydent. - Zachęcam was, byście biegnąc ulicami naszego miasta podziwiali przy okazji, jak zmienia się Gdańsk.
 

Fot. Materiały prasowe

Trasa okiem naszego biegacza

Trasie maratonu przyjrzał się również nasz dziennikarz, który zamierza zmierzyć się z królewskim dystansem.

Zawodnicy startują przy ulicy Żaglowej. Wokół znajduje się tylko budynek hali AmberExpo i oddalony od linii startu o około 500 metrów stadion piłkarski. Nic zatem, nie uchroni biegaczy przed wiatrem i deszczem (jeśli się pojawi, chociaż nic na to nie wskazuje).

Pierwszy kilometr biegacze pokonają od linii startu do Stadionu Energa Gdańsk. Na tym odcinku będzie panował największy ścisk, więc z wyprzedzaniem lepiej poczekać do kolejnych punktów.

Zaraz za nią znów można odpuścić i spokojnym truchtem kierować się na prostą i płaską ulicę Jana z Kolna. Na jej końcu, na wysokości dźwigów, na biegaczy czekać będzie pierwszy punkt z wodą. Warto po nią sięgnąć. Za zawodnikami pierwsze 5 kilometrów, może się trochę rozluźnić.Po wybiegnięciu z boiska zawodnicy będą kierowali się do ulicy Marynarki Polskiej. Długi i prosty odcinek ale… z podbiegiem. Zawodnicy biorący udział w gdańskich biegach znają go m.in. z poprzedniej edycji maratonu i z biegu AmberExpo Półmaraton Gdańsk. Po prawej stronie zawodnicy miną budynek Energi i będą musieli zmierzyć się z kolejnym podbiegiem na estakadę.

Trasa maratonu

Po minięciu pierwszego punktu odżywczego, biegacze wbiegną do Europejskiego Centrum Solidarności. Będzie to także niepowtarzalna okazja do przekroczenia historycznej bramy nr 2, która na co dzień jest zamknięta.

Dalej trasa będzie wiodła przez centrum miasta: ul. Łagiewniki do Długiej i Długiego Targu. Na tym odcinku można liczyć na kibiców - turystów, którzy chociaż na chwilę zatrzymają się przy barierkach i będą wykrzykiwali podnoszące na duchu okrzyki. Będzie to 6 i 7 kilometr więc jeszcze na twarzach zawodników będą gościły uśmiechy… później może być z tym różnie.

Na 6 kilometrze czeka kolejny punkt z wodą. Warto sięgnąć po kubeczek i zamoczyć usta. Jeśli będzie gorąco, wodę można wylać na kark i ręce.

Po wybiegnięciu z centrum miasta, zawodnicy udadzą się Targiem Węglowym i Wałami Jagiellońskimi w kierunku Zieleniaka. Na uczestników czeka kolejny, delikatny podbieg na Błędnik. Zaraz za nim, stać będą wolontariusze z wodą i bananami. Tu także będą powiewały flagi informujące, że za zawodnikami 10 kilometrów. Warto chwycić kubeczek z wodą trzymany przez wolontariuszy i wziąć kilka łyków.

Zaraz za punktem odżywczym, na uczestników 2. PZU Gdańsk Maraton, czeka długa i prosta droga: prawie 15 kilometrów alejami Zwycięstwa i Grunwaldzką. Droga będzie płaska do skrzyżowania z ul. Do studzienki. Zaraz za tym skrzyżowaniem, zawodnicy będą musieli nastawić się na delikatny kilkukilometrowy podbieg, aż do Drogi Zielonej w Oliwie. Na tym odcinku czekają na zawodników dwa punkty odżywcze: na 15 km (przy Żaku) i na 17 km (przed ulicą Piastowską).

Po przekroczeniu 20 kilometra, na maratończyków czeka przebiegnięcie przez Przymorze i Dolny Wrzeszcza. Najpierw 5 kilometrów zawodnicy będą musieli pokonać wzdłuż Chłopskiej i Rzeczypospolitej. Na skrzyżowaniu z ulicą Hynka będzie nawrotka i kolejne 5 km z powrotem, najpierw aleją Rzeczypospolitej a później Chłopską do Pomorskiej. Punkty odżywcze będą ustawione na ok. 23, 25 i 27 kilometrze. Zarówno Chłopska jak i aleja Rzeczypospolitej są płaskie i proste. Na tym odcinku może ustawić się wielu dopingujących kibiców.Po przebiegnięciu przez aleję Grunwaldzką, zawodnicy skręcają w prawo i Drogą Zieloną będą zmierzali w kierunku Ergo Areny. Droga ma około 1,5 km. Po dobiegnięciu do ronda, uczestnicy maratonu skręcą w prawo w ulicę Gospody. Tu czekają kolejni wolontariusze. Na stolikach będą leżały do wzięcia przez biegnących: woda, izotonik i banany.

Rozmieszczenie Stref Kibica

Po dobiegnięciu do ulicy Pomorskiej, uczestnicy będą kierowali się do Parku im. Ronalda Reagana. Przed wbiegnięciem do parku będą stali wolontariusze z bananami, izotonikiem i wodą. Zegarki biegaczy i oznaczenia organizatorów będą wskazywały 30 kilometr. Jak mówią doświadczeni maratończycy: - od tego momentu rozpoczyna się maraton.

Dalsza trasa wiedzie po żwirze i ścieżce rowerowej. W parku będą momenty zalesione, więc jeżeli na niebie pojawi się palące słońce, pod drzewami będzie można się od niego uchronić… niestety nie na długo. Przy molo w Brzeźnie zawodnicy skręcą w aleję Jana Pawła II i dalej zaczną biec ulicą Czarny Dwór. Wcześniej jednak, będzie można posilić się bananem, izotnikiem albo wodą.

Na ulicy Czarny Dwór ustawiona flaga wskaże 35 kilometr. Uwaga na kryzys. Niektórzy, bardziej doświadczeni biegacze, zwracają uwagę, że większość z uczestników maratonu, właśnie na 35 kilometrze marzy o tym, by zejść z trasy i w spokoju wrócić do domu. Ten trudny moment trzeba przetrzymać.

Ulicą Czarny Dwór, prostą i płaską, zawodnicy będą kierowali się do ulicy Uczniowskiej (lub - jak kto woli - Drogi Zielonej). Na końcu drogi, przed maratończykami ostatni podbieg na wiadukt nad torami kolejowymi. Będąc na wiadukcie zawodnicy ujrzą upragnioną metę… budynek AmberExpo.

Niestety, to jeszcze nie koniec! Po minięciu wiaduktu, na uczestników zawodów czeka ostatni zbieg. Później trzeba będzie skręcić w lewo i ulicą Marynarki Polskiej przedostać się do Nowego Portu. W połowie drogi miniemy kolejny punkt odżywczy.

Przy ulicy Wyzwolenie, zawodnicy będą musieli zawrócić i z powrotem ulicą Marynarki Polskiej dobiec do skrętu z ulicą Żaglową. Na horyzoncie pojawi się żółta stacja benzynowa i tłumy kibiców, którzy będą dopingowali na ostatnich metrach.

Później pozostaje płaska i krótka ulica Żaglowa. Po wbiegnięciu do hali AmberExpo, na maratończyków czekać będzie linia mety, upragniony medal… i święty spokój.
 

Trasa maratonu będzie przebiegała m.in. przez Stadion Energa Gdańsk
Trasa maratonu będzie przebiegała m.in. przez Stadion Energa Gdańsk
Fot. MOSiR

Pakiety i organizacja biegu

Przez całą sobotę zawodnicy, którzy wpisali się na listę startową mogą odbierać pakiety w biurze maratonu, który będzie znajdował się w hali AmberExpo przy ulicy Żaglowej 11.

W pakietach na zawodników czekają wyjątkowe gadżety, m.in. koszulka techniczna firmy Craft, opaska silikonowa z napisem finisher, smycz, magnes, ekologiczna torba, kosmetyki i kupony zniżkowe ufundowane przez sponsorów imprezy. Ponadto, każdy zawodnik otrzyma numer startowy z agrafkami, worek na depozyt i gąbkę… która w ciepły dzień może być jedną z najważniejszych rzeczy w ręku biegacza.

Biegacze ruszą do 2. PZU Gdańsk Maraton o godz. 9.00 przy ulicy Żaglowej 11. Pierwsi wystartują zawodnicy, którzy zamierzają pokonać królewski dystans w czasie poniżej 3 godzin. Za nimi ustawią się zawodnicy, którym dobiegnięcie do mety zajmie nieco dłużej czasu. Na końcu ustawią się uczestnicy sztafety. Linia startu zostanie zamknięta po 5 minutach od strzału startera.