Już w tą sobotę 2 lipca 2016 roku Podczas Zjazdu Kaszubów będziemy spotykać się nie tylko w skansenie – tym wielkim świętem żyć będą całe Wdzydze. To niewielka wieś, gdzie na stałe mieszkają 184 osoby. Jednak w sezonie letnim Wdzydze zamieniają się w prawdziwe centrum turystyki goszcząc nad pięknym jeziorem tysiące osób.Zjazd Kaszubów odbędzie się we Wdzydzach. Po raz pierwszy na wsi, w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym, które jest najstarszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu, prezentuje dorobek kaszubskiej, kociewskiej i borowiackiej kultury materialnej i w 2016 roku obchodzi 110 rocznicę działalności.
Podczas Zjazdu Kaszubów będziemy spotykać się nie tylko w skansenie – tym wielkim świętem żyć będą całe Wdzydze. To niewielka wieś, gdzie na stałe mieszkają 184 osoby. Jednak w sezonie letnim Wdzydze zamieniają się w prawdziwe centrum turystyki goszcząc nad pięknym jeziorem tysiące osób.

MAPY SYTUACYJNE ZJAZDU KASZUBÓW WE WDZYDZACH

MAPA WDZYDZ PODCZAS ZJAZDU KASZUBÓW

PLAN SYTUACYJNY SKANSENU

 

 Rozkład jazdy pociągu Trancassubia

Jak co roku mieszkańcy Kaszub Południowych i Środkowych na Zjazd przybędą Transcassubią!

Pociąg przyjedzie z Chojnic do Olpucha, skąd uczestników Zjazdu Kaszubów do Wdzydz zawiezie 6 autobusów (autobusy podmiejskie o pojemności 80 osób każdy). Przyjazd pociągu z Chojnic do Olpucha - godz. 9.30. Odjazd z Olpucha do Chojnic - godz. 19.30 (autobusy przewiozą uczestników Zjazdu z Wdzydz do Olpucha). Transcassubia w Kościerzynie skomunikowana będzie z pociągiem relacji Gdynia – Kościerzyna.

Podobnie jak w zeszłym roku za przejazd Transcassubią pobierana będzie opłata w wysokości 10 złotych. Każdy podróżnik otrzyma bilet:
 
 
Bilet można nabyć w biurze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku lub w pierwszym składzie Transcassubii w dniu Zjazdu. Dzieci do 15 roku życia podróżują nieodpłatnie.

 

Rozkład jazdy pociągu na trasie Chojnice - Olpuch

 Rozkład jazdy pociągu na trasie Olpuch - Chojnice

 Zapraszamy do wspólnej zabawy i integracji, w duchu przyjaźni i przywiązania do małej kaszubskiej ojczyzny. Serdecznie zapraszamy do udziału w XVIII Światowym Zjeździe Kaszubów we Wdzydzach!

„Zrzeszonëch naju nicht nie złómie” – pod takim hasłem 2 lipca 2016 roku we Wdzydzach świętować będziemy kolejny Zjazd, upamiętniający zjednoczenie Kaszub w granicach jednego województwa. Wdzydze i Ziemia Kościerska stanowiły ważne miejsce spotkań i rozwoju kaszubskich intelektualistów związanych m.in. z ruchem młodokaszubskim. Jak pisał Aleksander Majkowski w Zorzach kaszubskich „tam nad jeziorem Wdzydze duch kaszubski się odrodził. Tam powstała idea towarzystwa etnologicznego w Kartuzach, zrzeszenie młodokaszubów, czasopismo „Gryf”. (…) Tak we Wdzydzach zabłysło zorze wskrzeszenia kaszubszczyzny.” Młodokaszubi ogromne znaczenie przywiązywali do rodzimej kultury oraz odrębności językowej, które miały stanowić podstawę dla budzącego się w łączności z Polską ducha kaszubskiego. A było to na początku XX w. kiedy Kaszuby wchodząc w skład będącego u szczytu potęgi Cesarstwa Niemieckiego poddawane były silnej presji germanizacyjnej. Najbardziej trwałym owocem ówczesnych zainteresowań kaszubską kulturą ludową było stworzenie Muzeum Kaszubskiego we Wdzydzach (dziś Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego) z inicjatywy Teodory i Izydora Gulgowskich. Jego charakter nawiązywał do idei skandynawskich muzeów na wolnym powietrzu. W tym celu od miejscowego gospodarza Michała Hinza zakupiono XVIII-wieczną chatę podcieniową. Wystrój i wyposażenie chaty nawiązywały do okresu jej powstania i miały oddawać obraz domowego życia kaszubskiego. Wdzydzki skansen był pierwszym tego typu przedsięwzięciem na ziemiach polskich. Obecnie Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich zajmuje obszar 22 ha i na którym znajduje się 49 obiektów z Kaszub i Kociewia ukazujących bogactwo i różnorodność wiejskiego budownictwa z okresu od XVII do XX wieku.

Serdecznie zapraszamy do udziału w XVIII Światowym Zjeździe Kaszubów we Wdzydzach!