| Źródło: wilnowgdansku

Skomentuj jako pierwszy!

Wilno w Gdańsku festiwal

Data wydarzenia: 02.09.2016 10:00 - 04.09.2016 23:00
Miejsce wydarzenia: Gdańsk, Targ Węglowy

Do Gdańska po raz kolejny zawita Wilno. W programie koncerty, wystawy, spektakle teatralne, pokazy filmowe, a także specjały kuchni wileńskiej.

Festiwal Wilno w Gdańsku od ponad dziesięciu lat pokazuje to, co progresywne w kulturze Wilna i Litwy. Od sześciu lat rozwijamy także siostrzaną edycją imprezy – Festiwal Gdańsk w Wilnie (Gdansko kultūros dienų Vilniuje), która analogicznie, prezentuje najbardziej wartościowe treści w kulturze Gdańska i Polski.


Przygotowując kolejne edycje festiwalu Organizatorzy położyli nacisk na przedstawianie tradycyjnych treści wykorzystując w znakomitej większości współczesne środki wyrazu artystycznego. Dotyczy to przede wszystkim muzyki, ale również sztuk wizualnych, czy teatru.
Nadrzędną zasadą przy powstawaniu projektów festiwalowych jest kooperacja artystów litewskich i polskich realizowana najpełniej w ramach autorskiej formuły Free Culture, która zakłada wzajemną interakcję i kładzie nacisk na przygotowywanie przez nich pozycji autentycznych, świeżych, ale także autonomicznych wobec przyzwyczajeń wykonawców – zależy nam by dostarczali treści otwartych i kreatywnych.

Do tej pory w ramach Festiwalu Wilno w Gdańsku / Gdańsk w Wilnie odbyło się kilkadziesiąt koncertów, wystaw, spektakli teatralnych, pokazów filmowych.

Szanowni Państwo,

Nie obawiajcie się jesienno-deszczowej aury. Nauczeni doświadczeniem, przygotowaliśmy dla Was w tym roku scenę namiotową chroniącą publiczność i artystów przed wszelkimi pogodowymi kaprysami. Droga publiczności! Nie zmokniecie! W ramach każdego festiwalowego dnia usłyszycie wspaniałych artystów, którzy koncertować będą niemal do nocy. Przygotowaliśmy dla Was również 600 wygodnych miejsc siedzących.

Serdecznie zapraszamy w imieniu wszystkich organizatorów i partnerów wydarzenia!


Koncerty

Sobota 3 września, godz. 19.30 | Scena na Targu Węglowym

Alina Orlova – instrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów, pieśniarka. Na Litwie gwiazda swojego gatunku. W 2008 roku ukazała się jej debiutancka płyta Laukinis Šuo Dingo (Dziki pies dingo). Od tego momentu Orlova koncertuje w całej Europie, śpiewając po rosyjsku, litewsku i angielsku, a krytycy porównują jej postać sceniczną do Kate Bush, Tori Amos, Björk. Dzieje się tak prawdopodobnie za sprawą bardzo charakterystycznego, czystego sopranu, jak również instrumentalnej samodzielności. Orlova gra na fortepianie w sposób charakterystyczny i bardzo widowiskowy. Tak samo też śpiewa, ale od starszych sławnych koleżanek, do których jest porównywana, odróżnia ją słowiańska wrażliwość i zaśpiew wynikający z pochodzenia. Ojciec Aliny jest bowiem Polakiem, a matka Rosjanką z Woroneża.

http://alinaorlova.org
https://www.facebook.com/AlinaOrlova/

alina_orlova


Leo Shinkarenko Jazz Quartet

Niedziela 4 września, godz. 17.00 | Scena na Targu Węglowym

Leo Shinkarenko Jazz Quartet to zespół złożony z czołowych przedstawicieli litewskiej sceny jazzowej. Grupa powstała w 2014 roku, choć muzycy znają się z europejskich scen muzycznych od wielu lat. Zespół występował m.in. na festiwalach Mama Jazz Festival, czy Nida Jazz Festival. Dla fanów znakomitego saksofonisty, Vytautasa Labutisa ciekawostką może okazać się jego występ w roli pianisty.

Skład zespołu:

  • Leonid Shinkarenko – bass
  • Jan Maksimovič – saksofon
  • Vytautas Labutis – piano
  • Arvydas Jofė – perkusja

leo_shinkarenko

Colours of Bubbles

Piątek 2 września, godz. 19.30 | Scena na Targu Węglowym

Od niemal dekady pięciu oficerów z Colours of Bubbles służy wiernie swoim słuchaczom dostarczając wyrafinowanej mieszanki dźwiękowej obejmującej nowoczesne brzmienia indie w europejskim stylu.

Colours of Bubbles zagrali ponad 250 koncertów we wszystkich krajach bałtyckich, a ponadto w Holandii, Niemczech, Austrii, Francji, czy Białorusi. Poprzedzony kilkoma singlami, które odbiły się szerokim echem, debiutancki album zespołu zatytułowany „Inspired by a True Story”, który ukazał się w marcu 2014 roku przyniósł uznanie krytyki i publiczności.

http://www.coloursofbubbles.com
https://www.facebook.com/bandCoB

colours_of_bubbles


Baltasis Kiras

Piątek 2 września, godz. 21.00 | Scena na Targu Węglowym

Baltasis Kiras (lit. biała mewa) – to rockandrollowy zespół, który swoją muzyczną drogę rozpoczął w podwórku przy pomniku litewskiego poety Liudasa Giry w Wilnie.

Ich muzyka rodzi się podczas rozmyślań o ważnych postaciach i ważnych wydarzeniach, w poczuciu że prowadzi do domu-gniazda – miejsca, które zawsze utrzymuje szalenie dobre i ciche wibracje. Tam twórczość pomaga poruszać się w odpowiedni sposób.

https://www.facebook.com/BaltasisKiras/

baltasis_kiras


Sisters On Wire

Piątek 2 września, godz. 18.00 | Scena na Targu Węglowym

Sisters On Wire to indie-rockowy zespół z Wilna, założony w maju 2014 roku. W skład grupy wchodzą Oleg Jerochin (vox, piano, guitars), Fil Gusev (guitars), Marius Oršauskas (drums). Przed sformowaniem Sisters On Wire muzycy byli bardzo aktywni na litewskiej scenie muzycznej. Oleg był m.in. producentem litewskiej edycji programu X Factor, zaś Gintas stanowił trzon post-punkowej legendy, zespołu BOX.

Zespół wydał debiutancką epkę w Styczniu 2015 roku. Premiera albumu odbiła się szerokim echem i zyskała uznanie recenzentów m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Francji i Australii.

https://www.facebook.com/sisters.on.wire/

sisters_on_wire


The Roop

Sobota 3 września, godz. 17.30 | Scena na Targu Węglowym

Zespół tworzy czterech chłopaków z Litwy. Styl charakteryzujący grupę to rock / pop rock / soft rock / indie.

Ta świeżo brzmiąca grupa wydała swój debiutancki singiel „Be Mine” w 2014 r.

Pierwszy krążek „To Whom It May Concern” ujrzał światło dzienne 30 listopada 2015 roku, a dodatkowy akcent do albumu został dodany przez Australijczyka Leona Zervosa – producenta, który na koncie ma współpracę m.in. z INXS, Aerosmith, Muse i wieloma innymi grupami. Album można usłyszeć na znanych serwisach streamingowych – iTunes i Spotify.

Najnowszy singiel „Come Back” pojawił się w stacjach radiowych na całym świecie:, m.in. w Belgii, Niemczech, Francji, Australii, Kolumbii, Rumunii, USA, a teledysk do „Not Too Late”, dzięki użyciu najnowszych technologii (połączenie nagrywania 360 stopni i animacji), dostarcza widzom zupełnie nowych doświadczeń.

Zdobywająca coraz większą popularność grupa THE ROOP niedawno wróciła z Warszawy. Zespół gościł w Polsce na zaproszenie Klubu Stodoła i zaprezentował swój program otwierając wyprzedany koncert grupy COMA. Oprócz tego, zespół zagrał na największych festiwalach na Litwie i Łotwie.

Muzyka z przesłaniem, dostarczana z odpowiednim zestawem umiejętności i ambicji. Czego więcej można chcieć?

Facebook: https://www.facebook.com/theroopband
WWW: http://www.theroop.com

the_roop

Publikacja:

Napisz komentarz

Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj
Jak chcesz się przedstawić?