Data wydarzenia: 24.09.2016 20:00 - 25.09.2016 09:00
Miejsce wydarzenia: Trójmiasto

To już 7 edycja Rajdu Ikarusa. Każdy może w nim wystartować bez względu na wiek auta.

Każda kolejna edycja zaskakuje uczestników i wnosi coś nowego do rajdu. Trasa rajdu to ok. 100km. Każde auto musi być sprawne technicznie i przede wszystkim posiadać ubezpieczenie OC, ponieważ trasy będą przebiegać po drogach publicznych. Pamiętać również trzeba, że rajd odbywa się w godzinach nocnych jako jeden z nielicznych w naszym regionie.


ROZKŁAD JAZDY RAJDU
20:00 zbiórka
20:30 odprawa
21:00 start pierwszej załogi
Godziny zakończenia - wczesnoranne. 

Wyniki rajdu podane będą 27.09. za pomocą strony internetowej www.rajdikarusa.com, facebooka oraz mejlowo. :)

Zgłoszenia przyjmowane są TYLKO I WYŁĄCZNIE za pomocą formularza zgłoszeniowego znajdującego się pod linkiem: https://goo.gl/oiFTmt
...
LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!
Oznacza to, że zgłoszenia po 10 września lub w dniu rajdu mogą nie zostać przyjęte z powodu wcześniejszego zapełniania listy startowej.

WPISOWE
– do 10 września: 60zł
– od 10 września: 80zł
– w dniu rajdu: 100zł
Kwoty dla zgłoszeń od 10 września i w dniu rajdu oczywiście obowiązują w momencie, gdy są jeszcze miejsca na liście startowej. Dane do przelewu znajdują się na naszej stronie: www.rajdikarusa.com/zapisy/ - potwierdzenia wysłania zgłoszenia wysyłamy dopiero po zaksięgowaniu wpisowego na koncie. :)

zasady Rajdu

POCZĄTEK
Pierwszymi krokami, które musisz wykonać celem wystartowania w rajdzie, jest znalezienie dobrych chęci, auta oraz reszty załogi. Załoga to kierowca i pilot (ew. piloci dodatkowi). Warunki podstawowe spełnione? To wypełniasz formularz zgłoszeniowy w terminie zgodnym z rokiem produkcji pojazdu, którym startujesz. Twoje uczestnictwo w Rajdzie zostanie potwierdzone e-mailem zwrotnym od organizatorów po wpłacie wpisowego. Na stronie internetowej będzie na bieżąco aktualizowana lista zgłoszonych załóg, które mają już potwierdzony swój udział w Rajdzie.
Dokładniejsze info o formularzu i wpisowym: zapisy

Przede wszystkim, przed wyjazdem na trasę musisz sprawdzić sprawność auta (ciśnienie w oponach, olej, hamulce, światła, itp.) – nie daj się zaskoczyć na trasie. Sprawdź, czy masz ważne OC i przegląd techniczny samochodu oraz obowiązkowe wyposażenie, takie jak gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy: mogą być sprawdzane podczas rajdu (za każdy brak naliczane są punkty karne).

ODPRAWA
Jako uczestnik przybywasz na wyznaczone miejsce startu (jest to miejsce powszechnie znane, więc nie powinno być problemu z dotarciem) w godzinach ustalonych przez organizatora. Podczas odprawy dowiesz się ważnych rzeczy, które mogą Ci się przydać w trakcie Rajdu, na co zwracać uwagę w trakcie jazdy, będziesz mógł uzyskać odpowiedzi na wszystkie wątpliwości i pytania oraz otrzymasz materiały rajdowe (tabliczkę oraz nalepkę).
Na odprawie poznasz swój numer startowy (lista umieszczana na stronie nie jest zgodna z listą startową, a kolejnością zgłoszeń). Jeśli startujesz z numerem 1, ustaw się na starcie kilka minut przed rozpoczęciem rajdu. W sytuacji, gdy jesteś kolejną załogą – pilnuj swojej kolejki i ustaw się w odpowiedniej kolejności na starcie z lekkim wyprzedzeniem (mniej więcej 3-4 załogi przed Tobą).

START
Na rajdach turystyczno-nawigacyjnych nie przyda się GPS – trasa rajdu musi być pokonana wg opisu, który przygotowali dla uczestników organizatorzy. Opis trasy, czyli itinerer – wraz z zadaniami i kartą odpowiedzi musi być pilnowany przez całą ekipę – szczególnie karta odpowiedzi (pusta karta odpowiedzi lub brak jej na mecie oznacza dyskwalifikację).

ITINERER
Itinerer powinien być czytany tak jak książka – od lewej do prawej, z góry na dół. Opis trasy składa się z kratek połączonych ze sobą. Każda kratka ma wyrysowane manewry, które musisz odpowiednio wykonać na wyznaczonym kilometrażu wpisanym w daną kratkę. Manewry przedstawione w kratkach zorientowane są tak, że wjeżdżamy zawsze z dołu kratki i wyjeżdżamy w kierunku, który wskazuje strzałka. W itinererze wyznaczone są skrzyżowania, ronda, przejazdy przez obiekty (np. tory kolejowe, mosty) oraz inne charakterystyczne elementy, które pozwolą Ci się zorientować się w terenie (światła drogowe, kościoły, ew. znaki drogowe).
Aby ekipa mogła sprawnie przejechać rajd, pilot musi sprawnie posługiwać się itinererem i z wyprzedzeniem informować kierowcę o następnych manewrach (pilot powinien śledzić opis trasy na kilka kratek do przodu). Może się zdarzyć, szczególnie na odcinkach miejskich, że konieczne będzie wykonanie kilku manewrów w przeciągu krótkiego odcinku czasu. Dlatego bardzo ważne jest posiadanie w samochodzie licznika dziennego przebiegu (czyli z możliwością zerowania).
Na starcie i w miejscach wyznaczonych przez organizatora (są zaznaczone w itinererze) należy wyzerować licznik. Kilometraż dotyczący manewrów zapisany jest z dokładnością do 100m. Jeśli w itinererze nie jest opisane dane skrzyżowanie / sytuacje drogowe – jazda jest na wprost lub jest to droga z pierwszeństwem, czyli poruszasz się tak, jak jest to przedstawione na znakach drogowych.
W przypadku zgubienia się na trasie – należy dojechać do manewru, którego jesteście w 100% pewni co do prawidłowości jego przejechania i od tego momentu należy uważnie kontynuować jazdę. Gdy dojdzie do pomyłki w odczytaniu itinerera, musicie również odpowiednio przełożyć wskazania własnego licznika do podanych danych.

ZADANIA
W itinererze znajdują się informacje o miejscach wykonywania zadań (Z1, Z2, itd.). Zadania na trasie rajdu wymagają często, aby pilot (lub pilot i kierowca) opuścił pojazd – dlatego z tego powodu należy bezwzględnie zatrzymać się i zaparkować pojazd w miejscu bezpiecznym i nie utrudniającym ruchu (zadania są ulokowane tak, żeby nie przeszkadzać w ruchu drogowym, jednak trzeba dodatkowo wykazać się własną ostrożnością). Odpowiedzi na pytania należy wpisać na karcie odpowiedzi. Każda odpowiedź, która będzie pokreślona lub nieczytelna będzie uznawana za błędną.
Na trasie pojawić się może punkt kontrolny. Co to takiego? Spokojnie, nic strasznego – na takim punkcie czekają na każdą załogę organizatorzy, którzy kontrolują czasy przejazdów uczestników. Dodatkowo mogą sprawdzić podstawowe wyposażenie pojazdu oraz dać zadania specjalne – nie uwzględnione w itinererze (np. quiz związany z komunikacją miejską). Punkty karne z punktów kontrolnych są również liczone do klasyfikacji ogólnej. W razie, gdyby były w ekipie jakieś wątpliwości co do przebiegu Rajdu lub jakichś konkretnych zadań – można to konsultować z organizatorami właśnie na punktach kontrolnych.
W trakcie rajdu może zdarzyć się zadanie fotograficzne – co oznacza, że każda załoga dostaje kilka zdjęć obiektów znajdujących się na trasie (nie muszą być to obiekty tuż przy samej drodze, ale nieco oddalone – jednak widoczne z okien pojazdu, którym się poruszacie), najczęściej trzeba poukładać zdjęcia w odpowiedniej kolejności. O występowaniu takiej formy zadania będzie mowa na odprawie i jak dokładnie należy je wykonać.

WAŻNE!
1. Trasa każdego rajdu wiedzie drogami publicznymi, dlatego każda załoga jest zobowiązana do przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
2. Wszelkie odległości w itinererze są podane w kilometrach! Jeśli masz w swoim aucie np. mile – musisz przed Rajdem znaleźć sposób, aby odpowiednio szybko przeliczyć odległości z kilometrów.
3. Zwróć uwagę na czasy przejazdów podane przez organizatorów – dowiesz się o nich na odprawie Rajdu, a także będą znajdować się również w itinererze. Zarówno za spóźnienie, jak i za wcześniejszy przyjazd, otrzymasz punkty karne.

Podczas rajdu przyznawane są punkty karne według następującego „taryfikatora”:
za rocznik pojazdu – 0,25 punktu karnego za każdy rok powyżej 1900
Na przykład Ikarus 280 z 1980 roku otrzyma 20 punktów, a Cadillac z 1954 13,5 punktu.
za błędne odpowiedzi na pytania bądź też za brak odpowiedzi na pytanie – 1 punkt karny za każdą złą odpowiedź / brak odpowiedzi
za brak obowiązkowego wyposażenia pojazdu – 5 punktów karnych za każde stwierdzone przez organizatora uchybienie

Punkty karne są naliczane indywidualnie każdej ekipie. W zestawieniu wszystkich punktów karnych załóg (pojazdów) tworzy się klasyfikacja końcowa – im mniej punktów karnych posiada jedna drużyna, tym wyżej się ona plasuje.

Na Rajdzie można uzyskać, oprócz miejsc podiumowych, wyróżnienia dodatkowe:
- na Rajdzie Autosana:
1. najbardziej klawa ekipa – tytuł dla załogi, która na tle innych uczestniczących w Rajdzie załóg wyróżniła się pozytywnie swoim pomysłem na start i udział w imprezie
2. najmłodsze bobo rajdu – tytuł dla najmłodszego uczestnika wspierającego ekipę podczas zmagań na Rajdzie
3.nietypowe auto – przeznaczony dla załogi poruszającej się najbardziej wyróżniającym się pojazdem w i

Publikacja:

Napisz komentarz

Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj
Jak chcesz się przedstawić?