Według statystyk Eurostatu coraz więcej Polaków decyduje się na budowę własnego domu. Ponad połowa, bo 58% obywateli, zamieszkuje aktualnie w domkach, a pozostały procent w blokach. Ponadto, zazwyczaj są to domki wolnostojące, a tylko niewielki odsetek stanowią bliźniacze oraz szeregowe. Rośnie również tendencja do samodzielnych działań przy realizacji projektów oraz przy budowie domu, a tym samym rezygnacji z usług deweloperskich. Dlaczego młodzi ludzi wybierają opcje bardziej czasochłonną i coraz częściej podejmują się wybudowania domu na własną rękę?

Wiele rodzin chcąc zamieszkać na własnym, obserwuje zapływające oferty inwestorów i podpisuje umowy jeszcze zanim budowa domu zostanie ukończona. Często więc decyzje podejmowane są na podstawie projektów architektonicznych i wizualizacji. Oczywiście są to skrajne sytuacje, niemniej jednak wybierając gotowy projekt, musimy zaakceptować wszystkie jego wady i zalety – lokalizacje, wielkość działki, metraż domu, rozkład pomieszczeń czy jakość materiału budowlanego. Niestety trudno jest pogodzić wszystkie swoje wymagania, mając przed oczami wizję wymarzonego domu, więc zakup odbywa się zazwyczaj na podstawie kompromisów.

Alternatywą jest zakup własnej działki, ustalenie wszelkich szczegółów oraz kontrolowanie przebiegu pracy od samego początku. Rozwiązanie to jest bardziej czasochłonne, jednak również i tańsze. Całościowy koszt jest zależny od rodzaju bryły budynku, konstrukcji, doboru instalacji, wykończenia wnętrz, a także od naszej znajomości i doświadczenia w budownictwie. Ponadto, musimy liczyć się na dodatkowe i nieoczekiwane wydatki. Wiele prac budowlanych można wykonać samodzielnie, a jedynie przy skomplikowanych etapach jak izolacje, montaż instalacji czy stawianie elementów konstrukcyjnych domu – warto wynająć profesjonalistów z firmy.

Młodzi ludzi oraz rodziny z dziećmi wybierają budowę domu na własną rękę, ponieważ chcą podjąć się inwestycji na długie lata z dokładnie zaplanowaną funkcjonalnością na każdym metrze. Samodzielny wybór elementów pozwoli na kontrole kosztów eksploatacyjnych w przyszłości, np. więźba dachowa z prefabrykatów jest bardziej opłacalną inwestycją, niż więźba stawiana od podstaw na budowie. Faktem jest również, że dach dwuspadowy jest tańszą opcją, niż wielospadowy, a zintegrowany system grzewczy, który jest opcją droższą w montażu – zwróci się za kilka lat, przyczyniając się do energooszczędności w późniejszych latach. Jak widać wiele szczegółów oraz nawet drobnych decyzji będzie miało swój wpływ na komfort użytkowania domu i stabilizację finansową.

O czym pamiętać przed rozpoczęciem budowy domu?

Na początku musimy zadbać o odpowiednie pozwolenia, indywidualny projekt oraz wynajęcie solidnej ekipy budowlanej. Czeka nas również wiele decyzji, takich jak sposób ogrzewania, rodzaj elewacji czy zapewnienie niezbędnych materiałów, jak chociażby kruszywa budowlane. Najwięcej zachodu będzie wymagało jednak pozyskanie stosownych dokumentów jak: decyzja o warunkach zabudowy, plan zagospodarowania przestrzennego oraz pozwolenie na budowę. Załatwienie samej dokumentacji może potrwać nawet pół roku, więc budowa domu jest dedykowana dla osób, których nie goni czas.