Zima za pasem- zimowe opony założone, płyny sprawdzone, a więc w drogę! Jednak całą drogę coś nie daje Ci spokoju. Warto pamiętać też o sprawdzeniu klimatyzacji. Poprawia komfort jazdy, daje bezpieczeństwo. Nie używanie jej może narazić Nas na niepotrzebne koszty.

Klimatyzacji używamy głównie w ciepłe i gorące dni, aby ochłodzić temperaturę powietrza w samochodzie. Warto zatem przed rozpoczęciem lata sprawdzić czy działa poprawnie. Okazuje się, że smar wysechł, a na częściach pojawiają się opiłki. Mechanik twierdzi, że powodem tego jest nieużywanie klimatyzacji zimą. Nie używałeś jej zimą? Od teraz zaczniesz.

W deszczowe i zimowe dni wsiadając do auta zauważamy, że szyby parują. Gąbka, szmatka czy chusteczki higieniczne są najlepszym rozwiązaniem. Otóż nie na dłuższą metę!

Ciepłe powietrze lecące w samochodzie sprawia, że wilgotne ubrania, mokry parasol czy śnieg spod butów zaczyna parować. Powstała dzięki temu para wodna osadza się na szybach Naszego samochodu. Powoduje to ograniczenie widoczności przez wszystkie szyby (nie zapominajmy także o szybach bocznych, w których widzimy lusterka oraz szyby tylnej, przez którą kontrolujemy to co dzieje się za Naszym pojazdem). Siedzimy teraz w jednej wielkiej zaparowanej “komorze”.

Mamy przed sobą magiczny przycisk A/C lub z narysowaną śnieżynką- to klimatyzacja. Wybawi Nas ona od zaparowanych szyb podczas całej Naszej podróży. Po jej włączeniu ustaw nawiew na szyby, puść ciepłe powietrze i włącz wewnętrzny obieg powietrza. Już po kilkunastu sekundach widać różnicę.

Jak to się dzieje?

  • Klimatyzacja powoduje zmniejszenie wilgotności powietrza, przez co ubrania przestają parować a woda nie skrapla się na szybach.

  • Pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w samochodzie.

  • Poprawia widoczność podczas jazdy.

  • Przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa swojego oraz innych uczestników ruchu drogowego podczas jazdy.

Nie wierzysz? Przekonaj się sam! Boisz się o koszty eksploatacji? Owszem, wzrosną, ale tylko nieznacznie, a pozwolą Ci na obniżenie innych kosztów. Przekonaj się jakich.


Nie prowadź auta z zaparowaną szybą- przecież nic nie widzisz.

Wydawaj zimą- oszczędzaj wiosną!

Spalanie paliwa podczas używania klimatyzacji zwiększa się. Jednak jadąc latem używamy jej za każdym razem, gdy wsiadamy do auta. Zacznijmy używać jej też zimą. Chociaż raz w tygodniu przez 15 minut. Dlaczego?

Koszty spalania paliwa wynoszą około 0,3-1,5 litra na godzinę użytkowania. Jeśli nie chcemy używać klimatyzacji każdego dnia, to powinniśmy używać jej chociaż przez 15 minut raz w tygodniu. Dzięki takiemu użytkowaniu oszczędzimy sobie wysokich wydatków wiosną.

Płyn znajdujący się w sprężarce (główny element klimatyzacji) odpowiada za jej prawidłowe działanie oraz smarowanie innych części tego układu. Jeśli smar ten zastygnie może dojść do uszkodzenia lub całkowitego zepsucia sprężarki. Co się z tym wiąże- wysokie koszty naprawy sięgające nawet do kilku tysięcy złotych.

Używając klimatyzacji codziennie przez 15 minut to koszt:

  • 0,30 zł. - 1,90 zł. za 1 dzień

  • 2,50 zł. - 13,50 zł. za tydzień

  • 10,80 zł.- 54,60 zł. za miesiąc

  • 86,40 zł.- 436,80 zł. za okres chłodniejszych miesięcy (wrzesień- kwiecień)

Kwoty zależne są od spalania samochodu. Zostało wzięte pod uwagę najniższe spalanie (0,3 l/ h) oraz najwyższe (1,5l/h).

Zatem warto przemyśleć czy nie lepszym rozwiązaniem jest używanie klimatyzacji chociaż raz w tygodniu, gdzie wydamy na to kilkadziesiąt groszy czy lepiej zaniedbać używanie klimatyzacji i na wiosnę jednorazowo wydać kilkaset złotych na naprawę lub zakup sprężarki.

W nowszych samochodach producenci zastosowali mechanizm, który uniemożliwia włączenie klimatyzacji poniżej 5 stopni Celsjusza temperatury powietrza. W takim przypadku nie martw się, że klimatyzacja jest zepsuta. Nie musi tak być. Trzeba rozgrzać samochód, aby temperatura pod maską podniosła się dzięki rozgrzanemu olejowi w silniku i dopiero wtedy włączyć klimatyzację.

Klimatyzację włączaj także zimą- podziękujesz sobie już niedługo.

Kontrola klimatyzacji- 2 razy w roku!

Przed rozpoczęciem lata jedziesz do mechanika, aby sprawdził klimatyzację. To bardzo dobrze, bo często osadzają się na niej grzyby, pleśń oraz inne drobnoustroje. Warto zatem zadbać o to, by nie przedostało się to do Naszego organizmu. Jednak sprawdzenie klimatyzacji tylko przed latem to za mało.

Latem codziennie włączasz klimatyzację. Używasz jej nawet podczas jazdy do sklepu. Dlaczego zatem nie sprawdzić jej także po zakończeniu sezonu letniego? Przez ten czas była ona w ciągłej eksploatacji, płyn, którym klimatyzacja jest uzupełniana również mógł się skończyć.

Nie każda wizyta u mechanika wiąże się z naprawą. Częstsze kontrolowanie u mechanika (nie tylko klimatyzacji) pozwala zapobiegać kolejnym uszkodzeniom. Wystarczy, że zepsuje się jedna uszczelka, a całe urządzenie może wymagać naprawy jeśli w miarę szybko nie zauważymy uszkodzenia.

Zmieniasz opony z letnich na zimowe i z zimowych na letnie. Dlaczego zaraz nie poprosisz mechanika o sprawdzenie klimatyzacji? Olej jesteś w stanie sprawdzić i nalać sam. Tym bardziej płyn do spryskiwaczy. Gdyby nie obowiązkowy dla każdego auta coroczny przegląd techniczny pewnie wielu kierowców wcale, by go nie robiło.

Jednak warto dbać o samochód. Niesprawny może przysporzyć wielu kłopotów, dodatkowych wydatków, a także być niebezpieczny dla innych i dla Nas samych.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Auto Serwis Premium z Gdańska.