Szacunkowo w Gdańsku mieszka 20 000 migrantów i migrantek. Chcąc przybliżyć tym osobom nasze miasto, Instytut Kultury Miejskiej razem z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek proponuje alternatywne spacery w językach angielskim i rosyjskim po Stoczni szlakami kobiet z Metropolitanką, po Kolekcji malarstwa monumentalnego na Zaspie oraz po Dolnym Mieście z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Spacery są bezpłatne.

-Kierujemy spacery szczególnie do osób rosyjsko i angielskojęzycznych mieszkających na Pomorzu. Działamy zgodnie z trendem panującym w mieście Gdańsk, z którego jesteśmy dumni - oferujemy ofertę dla osób, które wybrały nasze miasto jako nowy dom. Jest dla nas bardzo ważne, żeby je tu dobrze ugościć, np. pokazując gdańskie dziedzictwo, w interesującej formie tematycznych spacerów oraz w ich rodzimych językach. Od początku projekt konsultowaliśmy z osobami migranckimi i odbywa się pod patronatem/matronatem Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. W przypadku dużego zainteresowania będziemy ustalać kolejne terminy – mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

 

W załączniku znajdują się opisy spacerów w języku rosyjskim i angielskim.

 

Harmonogram spacerów w językach rosyjskim i angielskim

 

4 sierpnia (sobota), godz. 16.00 Stocznia Gdańska szlakami kobiet. Spacer po rosyjsku. Przewodniczka: Raisa Korycka

11 sierpnia (sobota), godz. 16.00  Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki – Zaspa. Spacer po angielsku. Przewodnik: Jarosław Orłowski

18 sierpnia (sobota), godz. 16.00 Stocznia Gdańska szlakami kobiet. Spacer po angielsku. Przewodniczka: Agnieszka Chylińska

25 sierpnia (sobota), godz. 16.00 Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki – Dolne Miasto. Spacer po angielsku. Przewodnik: Jacek Górski

---

Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet – spacer w języku rosyjskim

4 sierpnia godz. 16.00, przewodniczka: Raisa Korycka

Miejsce spotkania: Gdańsk, Plac Solidarności, Brama nr 2 do Stoczni Gdańskiej (Brama historyczna)

Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką  rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Jak wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu? Na te i inne pytania poznacie odpowiedź w ramach projektu Metropolitanka, który pokazuje Stocznię Gdańską oczami suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek i pracownic administracyjnych. Dowiemy się, jak praca w Stoczni wpłynęła na ich życie. Poznamy bliżej historię niepokornej suwnicowej, animatorki kultury, działaczek Solidarności oraz codzienność strajku w Sierpniu 1980. Podczas zwiedzania usłyszymy wiele anegdot i ciekawostek, np.o stoczniowym ogrodnictwie, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet. Dowiemy się, gdzie znajdowały się: Willa Dyrektora, Modelarnia i hala 46A z muralem „Tatusiu! Pracuj bezpiecznie”, w której na suwnicach  pracowała Anna Walentynowicz.

 

Raisa Korycka - urodziła się na Białorusi, ma pochodzenie polskie. Studia ukończyła w Rosji. Interesuje się historią Polski, zwłaszcza okresem po II wojnie światowej i powstaniem ruchu społecznego Solidarność. Lubi podróżować i poznawać nowe kraje, kultury i ludzi. Jest certyfikowaną przewodniczką Europejskiego Centrum Solidarności. Do projektu „Metropolitanka” dołączyła w kwietniu 2018 roku. 

Zapisy: Ana Matusevic poniedziałek-piątek 10.00 – 17.00, tel. +48 664 975 905 , e-mail: ana.matusevic@ikm.gda.pl

---

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki  - Zaspa

Sobota 11 sierpnia godz. 16.00, przewodnik:Jarosław Orłowski

Miejsce spotkania: przy Plama GAK, Gdańsk-Zaspa, ul. Pilotów 11

Zapraszamy do zwiedzania wyjątkowej Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na gdańskim osiedlu Zaspa. Zaspa jest jednym z największych w Polsce skupisk bloków mieszkalnych. Powstała w latach 70. i 80. XX wieku. Ogromne powierzchnie szczytowych ścian oraz otwarte przestrzenie alei są doskonałym środowiskiem dla funkcjonowania wielkoformatowych malowideł, które z pozornie szarej, anonimowej dzielnicy czynią ją, jednym z najciekawszych miejsc w Gdańsku. Dziś kolekcja malarstwa monumentalnego to 60 wielkoformatowych murali, o różnorodnej tematyce – niektóre przestawiają sławne postaci, historię oraz miasto Gdańsk, a inne stanowią wariację na podjęte przez artystki i artystów tematy m.in. miłość, wolność, kryzys. Tę niezwykłą galerię można zwiedzać z jej gospodarzami – mieszkańcami osiedla. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki opowiedzą o historii osiedla, jego architekturze oraz zabiorą na spacer szlakiem zaspiańskich murali.

Zapisy: poniedziałek-piątek 10.00 – 18.00, tel. + 48 58 301 2016, e-mail: kontakt@ikm.gda.pl

---

Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet – spacer w języku angielskim

Sobota 18 sierpnia godz. 16.00, przewodniczka: Agnieszka Chylińska 

Miejsce spotkania: Gdańsk, Plac Solidarności, Brama nr 2 do Stoczni Gdańskiej (Brama historyczna)

Agnieszka Chylińska – pochodzi z Krynicy Morskiej, przygodę z Gdańskiem rozpoczęła w 2003 roku jako uczennica znajdującego się niedaleko dawnej Stoczni Gdańskiej liceum im. Mikołaja Kopernika. Od tamtej pory nie wyobraża sobie mieszkania poza Trójmiastem. Absolwentka kulturoznawstwa i skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie pracuje w norweskim wydawnictwie w Sopocie. Czas wolny spędza eksplorując zakamarki Trójmiasta.

Zapisy: poniedziałek-piątek 10.00 - 18.00, tel. + 48 58 301 2016, e-mail: kontakt@ikm.gda.pl.

---

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki - Dolne Miasto

Sobota 25 sierpnia godz. 16.00, przewodnik: Jacek Górski

Miejsce spotkania: Gdańsk, Stągwie Mleczne, ul. Motławska 14

Lokalne Przewodniczki i Przewodnicy zapraszają na wycieczkę po Dolnym Mieście w Gdańsku. Wystarczy zboczyć z utartego szlaku Drogi Królewskiej, aby w kilka minut przenieść się do niezwykle urokliwej i mało znanej części miasta.
Miłośników fortyfikacji zainteresują zachowane do dzisiaj bastiony i fosa. Miłośników wojskowości – autentyczne budynki koszarowe z XIX wieku. Miłośnicy modernizmu zachwycą się budynkiem Gdańskiego Monopolu Tytoniowego. A miłośnicy sztuki współczesnej – oryginalnymi instalacjami artystycznymi. Miłośników motoryzacji – historia montowania na Dolnym Mieście amerykańskich samochodów osobowych, a miłośników publicznych środków transportu dzieje zabytkowej zajezdni.
Gwarantujemy, że nie są to wszystkie atrakcje które czekają na zwiedzających Dolne Miasto, bo każdy spacer po Dolnym Mieście wygląda inaczej. Najlepiej samemu się o tym przekonać.

Zapisy: poniedziałek-piątek 10.00 – 18.00, tel. + 48 58 301 2016, e-mail: kontakt@ikm.gda.pl

---

Zwiedzanie jest bezpłatne. Na spacery szczególnie zapraszamy osoby angielsko i rosyjskojęzyczne mieszkające na Pomorzu. Prosimy o założenie wygodnego obuwia. Więcej informacji: www.ikm.gda.pl.