Kucharze z restauracji Zielona Brama z Przywidza z Bursztynowym Laurem Marszałka Województwa Pomorskiego. Fot. UMWP Restauracja Zielona Brama z Przywidza wygrała konkurs kulinarny o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki". Zwycięstwo zapewniła jej szmurowana gęś. Konkurs towarzyszył X Pomorskiemu Świętu Produktu Tradycyjnego, które odbyło się 12 czerwca 2016 r. w Gdańsku-Oliwie.


Tegoroczna edycja konkursu rozegrała się w dwóch kategoriach: potrawa oraz produkt. W pierwszej z nich rywalizowało 5 restauracji, w drugiej zaprezentowano 23 wyroby, m.in. ryby, wędliny, sery, syropy, desery i miody.

Celem organizowanego od 10 lat konkursu jest zachęcenie restauracji i jej szefów do tego, aby chętniej wykorzystywali lokalne produkty i przygotowywali z nich tradycyjne pomorskie potrawy. To także okazja, by – na fali mody na gotowanie – mieszkańcy województwa pomorskiego  częściej sięgali po produkty, które mamy na wyciągnięcie ręki, a o których często zapomnieliśmy. Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego, któremu konkurs towarzyszył, ma również inny wymiar. Przypomina też o ważnych dla mieszkańców województwa pomorskiego wartościach.

– Staramy się nie tylko zachować tradycje kulinarne naszego regionu i wspierać lokalnych producentów, ale zależy nam również, by ludzie czerpali codzienną przyjemność z jedzenia i bycia razem  – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Wszyscy, którzy w niedzielę 12 czerwca odwiedzili okolice katedry oliwskiej, mieli okazję spróbować produktów tradycyjnych z województwa pomorskiego. Na Pomorskim Święcie Produktu Tradycyjnego stanęły stoiska lokalnych wytwórców, stowarzyszeń, spółdzielni i kół gospodyń wiejskich. Można było poznać smaki związane z regionem, żywność wytwarzaną wyłącznie w województwie pomorskim, według wieloletnich, tradycyjnych metod i receptur.

Nie zabrakło także słodkich deserów: rogalików z wiśniami, sznëki z glancã  czy pùlwerkùcha, co w tłumaczeniu z języka kaszubskiego oznacza lukrowaną drożdżówkę i ciasto proszkowe. Rolnicy z Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla przywieźli również pierogi, chleb, twaróg czy domowe przetwory.

Święto  poprzedziła msza święta w intencji wszystkich osób zajmujących się rolnictwem i produkcją żywności.

 

Wyniki konkursu kulinarnego o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki":

kategoria Najlepsza potrawa

Gęś szmurowana
Restauracja Zielona Brama, Tomasz Szydzikowski, Patryk Złoch

kategoria Produkt

  • podkategoria Najlepszy produkt pochodzenia zwierzęcego

          Dziki łosoś bałtycki z warzywami
          Restauracja Gryfon

  • podkategoria Najlepszy produkt pochodzenia roślinnego

          Syrop z kwiatów czarnego bzu
          Fungopol s. j.

  • podkategoria Najlepszy napój

          Nalewka ze świętojonki (czerwonej porzeczki)
          Agroturystyka Łapalice

  • podkategoria Inne produkty

          Miód leśny z Biernatki
          Ekologiczne Gospodarstwo Pszczelarskie Eko Barć 1954

 

Laureaci konkursu kulinarnego o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego Pomorskie Smaki. Fot. UMWP

Laureaci konkursu kulinarnego o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego Pomorskie Smaki.
Fot. UMWP

Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego jest organizowane w ramach Planu operacyjnego Jednostki regionalnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich dla województwa pomorskiego na lata 2016-2017.