Dania włoskie słyną z bogactwa smaków i aromatów. To zasługa nie tylko świeżych produktów spożywczych wykorzystywanych do przyrządzania posiłków – swój wkład wnoszą również zioła, dzięki którym dania nabierają wyjątkowości. Sprawdź, jakie przyprawy są podstawą kuchni włoskiej.

O tym, jak ważną rolę w daniach włoskich odgrywają zioła, może świadczyć menu lokali takich jak pizzeria Leone w Gdańsku. Serwowane tam posiłki zostają wzbogacone o naturalne przyprawy charakterystyczne dla sztuki kulinarnej Włoch.

Ważne świeże zioła

Kuchnia włoska nie stroni od świeżych ziół, dzięki którym potrawy nabierają nie tylko wyjątkowego smaku, ale stają się także bardziej aromatyczne. Chociaż pierwszym skojarzeniem jest bazylia, zarówno we włoskich trattoriach, jak i lokalach takich jak pizzeria Leone w Gdańsku wykorzystywane są także inne przyprawy.

  • Oregano

Lebiodka pospolita, znana lepiej jako oregano, to jedno z podstawowych ziół wykorzystywanych w kuchni włoskiej. Charakteryzuje się „ciepłym” i lekko gorzkawym smakiem – intensywność smakowych doznań uzależniona jest od konkretnego gatunku.

Oregano jest jednym z tych ziół, które używane są przede wszystkim w postaci suszonej. Wynika to z prostego faktu: suszone i sproszkowane liście mają przyjemniejszy smak niż liście świeże.

Przyprawę tę stosuje się przede wszystkim do pizzy, sałatek i mięs.

  • Bazylia

Bazylia to królowa włoskich ziół. Charakteryzuje się delikatnymi korzennymi nutami, dzięki którym wiele dań nabiera wyjątkowego smaku i aromatu. Może być wykorzystywana zarówno w postaci świeżej, jak i suszonej.

Chociaż bazylia kojarzona jest głównie z dodatkiem do pomidorów i mozzarelli, znajduje dużo szersze zastosowanie. Świetnie pasuje nie tylko do sałatek, ale również do sosów czy pieczeni. Często też urozmaica się nią... desery.

  • Estragon

Estragon to przyprawa o dość osobliwym smaku i aromacie: jest lekko gorzkawy, a jego korzenny zapach przywołuje na myśl koper włoski lub anyż.

Przyprawa ta świetnie sprawdza się w przypadku sosów, sałatek, dań wegetariańskich, mięsnych i tych z owocami morza. Nic nie stoi na przeszkodzie, by estragonem wzbogacić również smak zup.

Aby przyrządzane danie nie nabrało goryczy charakterystycznej dla tej przyprawy, zioło należy dodać pod koniec gotowania.

  • Rozmaryn

Rozmaryn pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, dlatego nie może go zabraknąć w daniach kuchni włoskiej – także tych serwowanych w polskich lokalach, takich jak pizzeria Leone w Gdańsku.

Korzenny i odrobinę gorzki smak rozmarynu przeplata się z jego lekko sosnowym aromatem. Zioło to może być wykorzystywane w postaci świeżej (aromat jest wtedy bardziej intensywny) lub suszonej (traci wówczas część aromatu i staje się łagodniejszy).

Przyprawa znajduje szerokie zastosowanie jako dodatek do dań mięsnych.

Chcesz się przekonać, jak smakują włoskie dania przyprawione odpowiednio dobranymi ziołami? Złóż zamówienie online i wyrusz w kulinarną podróż po smakach i aromatach słonecznej Italii – bez wychodzenia z domu.