W Centrum Hewelianum ruszyła nowa strefa pod tytułem "Z Energią!". Będzie można zatańczyć z igiełkami i opiłkami oraz zobaczyć jak z czarnej mazi powstaje kosmiczny twór!

Trzy nowe stanowiska: tańczące igiełki, tańczące opiłki oraz ferrofluid.

Wystawa "Z energią!"

Wystawa znajduje się w budynku Kaponiery Południowej. Składają się na nią dwie pracownie - na parterze króluje fizyka, z kolei na pierwszym piętrze swoje miejsce znalazła zupełnie nowa, innowacyjna pracownia REenergii.

Pracownia Energii

W przestrzeni tej pracowni każde ze stanowisk prezentuje określony rodzaj energii lub przemianę jednej formy energii w inną. W ogromnych akwariach można zrobić falę tsunami lub wprawić w ruch śrubę Archimedesa. Inny rodzaj fali, czyli falę dźwiękową, można zaobserwować tuż obok. Podobnie jak fala na wodzie również ona przenosi energię, co odkryć można dzięki interaktywnym stanowiskom. Zasady zachowania nie tylko energii, ale również pędu pokazuje z kolei Wahadło Newtona.

Człowiek w swojej codziennej działalności zużywa ogromne ilości energii. Jak duże? To można zobaczyć na stanowisku „Energia w kuchni”. Tę energię, którą zużywają nasze kuchenki czy czajniki trzeba jakoś wytworzyć. Technologie produkcji energii elektrycznej pokazują stanowiska poświęcone energetyce, przy których można zapoznać się z różnymi rodzajami źródeł energii, czy zasadą działania różnych elektrowni.

Pracownia REenergii

Nowa, interaktywna przestrzeń otwarta w styczniu 2015 roku. Ultranowoczesne stanowiska przedstawiają nie tylko zagadnienia związane z energią odnawialną, ale także wszystko to, co dotyczy gospodarki odpadami.

Poznamy tutaj drugie życie śmiecia, wiązką światła wprawimy w ruch samolot albo przyjrzymy się zanieczyszczeniu naszej planety z perspektywy Kosmosu. W formie samodzielnych eksperymentów i zabawy dowiemy się także ile lat mają nasze uszy, jak wygląda bateria pod rentgenem, czym jest ziemski piec, czy ile drzewa powstaje z jednego drzewa. Czeka tutaj także ekologiczna podróż przez miasto, stanowisko prezentujące „niebezpieczne związki” i mnóstwo innych atrakcji.

Od 2 listopada rusza nowa wystawa pt. "Wmiksuj się!", która będzie dotyczyć dźwięku.

Więcej: TUTAJ