Pokaż, że pamiętasz!!! Podaj hasło przychodząc do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, a otrzymasz upominki związane z Powstaniem Warszawskim.

4 stycznia 1944 r. Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę polsko-radziecką na Wołyniu. Był to sygnał do rozpoczęcia przez Armię Krajową Akcji „Burza” – operacji wojskowej i politycznej, pozwalającej objąć władzę na terenie Polski przez prawowity rząd Rzeczypospolitej.

Walka AK z Niemcami miała być dowodem na to, że Polacy nie złożyli broni. Sowieci byli jednak bezwzględni: w czasie walk z Niemcami korzystali ze wsparcia AK, następnie jednak polskie jednostki były rozbrajane, a żołnierze aresztowani bądź wcielani do jednostek podporządkowanych komunistom. Polska spod okupacji niemieckiej stopniowo dostawała się pod okupację sowiecką. Jedyną nadzieją na wsparcie polskich aspiracji niepodległościowych było wołanie o pomoc do wolnego, demokratycznego świata. Wołanie, które popłynie z serca Polski, z jej stolicy – Warszawy. Powstanie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r., było właśnie tym wołaniem. Wołaniem, którego jednak nikt nie chciał słuchać…

1 sierpnia 2016 r. miną 72 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego. W Polsce tego dnia o godz. 17 zatrzyma się ruch uliczny, zawyją syreny. Myśli pobiegną kolejny raz ku 63 powstańczym dniom. Przypomnijmy światu o zrywie wolności! 

Specjalnie na tę okazję Instytut Pamięci Narodowej przygotował trzy artykuły przypominające o akcji „Burza” oraz Powstaniu Warszawskim. Są to:

  1. Filcowa naklejka przedstawiająca symbol Polski Walczącej, którą można nakleić na ramię, czapkę, plecak etc.
  2. Trwała i odporna na warunki atmosferyczne naklejka na samochód
  3. Biało-czerwona opaska odblaskowa

Jak zdobyć artykuły? To proste: w dniach 25 lipca – 3 sierpnia w wybranych miastach na hasło „Burza. Bitwa o Polskę” każdy otrzyma darmowy pakiet artykułów powstańczych – naklejkę filcową, naklejkę na samochód oraz opaskę.

Gdańsk:

  • Księgarnia IPN przy al. Grunwaldzkiej 216 w Gdańsku-Wrzeszczu (parter), czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-15
  • Pomorski Urząd Wojewódzki  Gdańsku, ul. Okopowa 21/27, (wejście B), w godzinach 10-15 (26 lipca-3 sierpnia), odbiór w Zespole Obsługi Klienta – Punkt Informacyjny

Hel:

  • Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, ul. Helska 16 w godz. 10-19 ( 28 lipca – 1 sierpnia)