ORGANY+ puzon-Dmitry Sharov

17.02.2019 18:00

Miejsce wydarzenia: Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina - Gdańsk, Ołowianka 1

Organizator: Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Profesor Aleksander Fiseisky urodził się w Moskwie. Ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Fortepianu i Organów w Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie, a dzisiaj cieszy się sławą jako jeden z najbardziej wpływowych organistów w Rosji.
Jest solistą organowym Stowarzyszenia Państwowej Filharmonii w Moskwie, dyrektorem Wydziału Organów Rosyjskiej Akademii Muzycznej im. Gnessina, szefem Międzynarodowego Centrum Organowego w tej samej akademii, członkiem stałym rady, która podjęła się podniesienia standardów edukacji organowej we wszystkich akademiach w Rosji, Dyrektorem Artystycznym wielu międzynarodowych festiwali organowych oraz członkiem jury wielu międzynarodowych konkursów.
Koncertował w ponad 30 krajach, w tym także podczas kilku bardzo prestiżowych wydarzeń, takich jak: Festiwal w Wiedniu z okazji 50. rocznicy zakończenia II wojny światowej, Msza św. z okazji 80. rocznicy objawień maryjnych w Fatimie oraz koncert specjalny dla rodziców, dzieci i rodzin ku pamięci dzieci zamordowanych w Dunblane. 
W roku Bacha 2000, wykonał wszystkie dzieła J. S. Bacha, cztery razy w RFN, dwa razy pod auspicjami EXPO 2000 w Hanowerze oraz w ciągu jednego dnia w Dusseldorfe podczas Maratonu Bacha. Z tej okazji został również wpisany do Księgi Rekordów Planety Ziemi w Moskwie. W roku dedykowanym Haendelowi 2009 wykonał koncerty organowe G. F. Haendela w Moskwie i Hanowerze wspólnie z Orkiestrą Barokową im. Gnessina. Jego dyskografa obejmuje ponad 40 różnych wydawnictw m.in. w wytwórniach Melodia, Etcetera, Deutsche Schallplatten, Lammas records.
Uznani kompozytorzy dedykowali mu kilka swoich kompozycji, a jego muzykologiczne dzieła (m.in. antologie Organ Music of Russia, Organ Music of the Baltics, wydane przez Bärenreiter) spotkały się z najwyższym uznaniem. W roku 2009 wydał w Rosji książkę o historii organów i muzyki organowej. Aleksander Fiseisky jest stypendystą Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (Deutscher Akademischer Austauschdienst – DAAD). W 1997 roku z rąk Prezydenta Jelcyna otrzymał tytuł Honorowy Artysta Rosji, a w 2010 roku Moskiewskie Stowarzyszenie Kompozytorów uhonorowało go Złotym Medalem za wkład w rozwój muzyki współczesnej.
Dmitry Sharov - puzon
Aleksander Fiseisky - organy 

Program:
Johann Sebastian Bach
Léon Boëllmann
Max Reger

Kup bilet